وارث بروسلی

لی جیان جی که بیشتر با نام هنری‌اش یعنی «جت لی» شناخته می‌شود، یکی از قهرمانان مشهور هنرهای رزمی- مخصوصا ورزش ووشو- و بازیگران سرشناس دنیای سینماست که به خاطر مهارت‌های عجیب رزمی‌اش از او به عنوان وارث بروس لی یاد می‌شود.

جت لی

به گزارش همشهری آنلاین، جت لی در چندین سبک ووشو مخصوصا «چانگ کوآن» و «فانزی کوآن» به مقام استادی رسیده؛ او همچنین در زمینه استفاده از وسایل و اسلحه‌های دفاع شخصی ووشو، تخصص و توانایی خارق‌العاده‌ای دارد؛ این هنرپیشه رزمی‌کار توانسته در فیلم‌هایش با نمایش صحنه‌های مختلف و استفاده از وسایل ووشو هیجان خاصی به فیلم بدهد.

جت لی ۲۶ آوریل سال ۱۹۶۳ در شهر پکن چین متولد شد؛ او کوچک‌ترین عضو خانواده لی است و وقتی که دو ساله بود پدرش را از دست داد. با مرگ پدر خانواده، لی با مشکلات فراوانی روبه‌رو شد که این مشکلات در روند زندگی جت لی نقش بسزایی داشتند؛ شاید سختی‌هایی که او و خانواده‌اش در فقدان پدر متحمل شدند شخصیت او را به گونه‌ای شکل دادند که جت لی چه در زمینه ورزش رزمی و چه در زمینه بازیگری به خاطر پشتکار و سختکوشی فوق‌العاده‌اش به یک فرد بدون رقیب تبدیل شود.

وارث بروسلی
جت لی در صحنه‌ای از فیلم بی‌باک که در سال ۲۰۰۶ ساخته شد

لی از همان دوران کودکی علاقه زیادی به ورزش‌های رزمی از خودش نشان داد؛ طوری‌که بعد از سه سال تمرین سخت و آموزش پیش یکی از سختگیرترین استادان ووشو یعنی «وو بین» توانست اولین جام قهرمانی بین‌المللی را برای تیم ووشوی بیجینگ به دست بیاورد. اعضای تیم ووشوی بیجینگ سازمان‌دهی شده بودند تا بعد از دیدن آموزش‌های لازم ورزش‌های رزمی را در تمام چین و میان دانش‌آموزان دیگر به نمایش بگذارند و باعث جذب استعدادهای جدید به این رشته ورزشی شوند. جت لی به عنوان عضوی از این تیم موفق شد ۱۵ مدال طلا و یک برنز را در مسابقات قهرمانی چین به دست آورد.

طبق گفته‌های خود جت لی، در دوران نوجوانی‌اش وقتی که همراه با تیم ملی ووشوی چین به آمریکا رفته بود تا در حضور رئیس‌جمهور وقت آمریکا- ریچارد نیکسون- فنون رزمی را نمایش دهد، ریچارد نیکسون از او خواسته بود که در آمریکا بماند و محافظ شخصی‌اش شود ولی لی گفته بود: «من نمی‌خواهم فقط از یک نفر حمایت کنم. وقتی که بزرگ شدم می‌خواهم از تمام مردم چین محافظت کنم.» همین حرف‌ها احترام زیادی را در سرزمین مادری‌اش یعنی چین برای او به ارمغان آورد.

وارث بروسلی
در فیلم امپراتوری فراموش شده، جت لی و جکی چان – دوهنرپیشه رزمی کار و معروف دنیای سینما- کنار هم به ایفای نقش پرداختند

موفقیت‌های جت لی تا ۱۷ سالگی‌اش ادامه داشت اما ناگهان در سال ۱۹۸۰ بعد از کسب چندین مقام قهرمانی در مسابقات مختلف و در حالی که همه از او به عنوان یک پدیده با آینده‌ای بسیار درخشان در ورزش ووشو یاد می‌کردند، لی تصمیم گرفت از دنیای حرفه‌ای ووشو کناره‌گیری کند. دو سال بعد از خداحافظی از دنیای ووشو، جت لی به عنوان بازیگر در اولین فیلم خود با نام «معبد شائولین» به ایفای نقش پرداخت.

معبد شائولین فیلمی پرهیجان درباره هنرهای رزمی این معبد بود که در سال ۱۹۸۲ توسط چانگ سین ین کارگردانی شد و این فرصت را برای جت لی به وجود آورد که به عنوان یک هنرپیشه پا به دنیای سینما بگذارد. با اینکه معبد شائولین اولین فیلم جت لی به حساب می‌آمد اما مهارت زیاد او در اجرای هنرهای رزمی باعث شد بعد از اکران این فیلم، کارگردان‌های دیگر هم برای بازی در فیلم‌هایشان به او پیشنهاد بدهند؛ به همین خاطر جت لی در فیلم‌های زیاد دیگری هم که درباره افسانه هنرهای رزمی بود بازی کرد که فیلم «روزی روزگاری در چین» یکی از مشهورترین آنهاست؛ او در این فیلم نقش استاد «وونگ فی هانگ» را بازی می‌کرد؛ استاد وونگ فی هانگ استاد هنرهای رزمی، دکتر داروساز سنتی و یک انقلابی چینی بود که به قهرمان ملی این کشور تبدیل شده بود.

وارث بروسلی
جت لی در فیلم «رومئو باید بمیرد» در نقش یک مامور سابق پلیس بازی می‌کند که به‌خاطر اینکه به پدرش که یک تبهکار چینی بوده و برادر کوچک‌ترش اجازه داده که به سان فرانسیسکو فرار کنند به زندان افتاده است. پس از مدتی برادرش توسط یک گروه مافیایی به رهبری دلروی لیندو کشته می‌شود. لی از زندان فرار می‌کند و به آمریکا می‌رود تا قاتل برادرش را پیدا کند و از او انتقام بگیرد و در آنجا با دختر یکی از روسای گروه‌های مافیایی همراه می‌شود تا به هدف خود برسد

استاد وونگ بین سال‌های ۱۸۴۷ تا ۱۹۲۴ زندگی می‌کرد. با اینکه به جز چین در تعدادی از کشورهای جنوب شرقی آسیا از او و زندگی‌اش فیلم‌های زیادی ساخته شد اما مهارت عجیب جت لی باعث شد فیلم روزی روزگاری در چین به عنوان بهترین فیلمی که درباره زندگی واقعی استاد هانگ ساخته شده، تبدیل شود.

در سال‌های بعد جت لی در فیلم‌های دیگری مثل «مشت افسانه» یا سری فیلم‌های «فونگ سای یوک» در نقش دیگر قهرمانان افسانه‌ای چین به ایفای نقش پرداخت. لی در سال ۱۹۹۵ در فیلم «خطر بی‌نهایت» در نقش کاپیتانی که زنش را کشته بودند بازی کرد. این فیلم از جهات زیادی به فیلم «جان‌سخت» شباهت داشت. کارگردان این فیلم بعد از تجربه ناخوشایندی که با جکی چان در فیلم قبلی‌اش داشت تصمیم گرفت جت لی را جایگزین او کند. لی بعدها به خاطر اینکه جایگزین جکی چان شده بود و در واقع به نوعی جای او را در این فیلم گرفته بود از او عذرخواهی کرد.

وارث بروسلی
فیلم «اسلحه مرگبار ۴» اولین فیلم هالیوودی‌ای بود که جت لی در آن به ایفای نقش پرداخت

جت لی در هالیوود

اما اولین فیلم هالیوودی‌ای که جت لی در آن به ایفای نقش پرداخت فیلم «اسلحه مرگبار۴» به کارگردانی ریچارد دونر در سال ۱۹۹۸ بود. جت لی در این فیلم در نقش یک تبهکار در کنار هنرپیشه معروف هالیوود – مل گیبسون- بازی می‌کرد. با اینکه لی نقش زیاد مهمی در این فیلم نداشت؛ اما با بازی در همین فیلم توانست جایگاه خاصی را در هالیوود به دست بیاورد. درحقیقت بعد از نمایش اسلحه مرگبار۴ بود که نظر کارگردانان هالیوود برای ایفای نقش به عنوان بازیگر نقش اول به طرف جت لی جلب شد.

وارث بروسلی
استاد وونگ فی هانگ، یکی از شخصیت‌های افسانه‌ای هنرهای رزمی چین که به یکی از قهرمان ملی این کشور تبدیل شده و به همین دلیل فیلم‌های زیادی درباره زندگی او ساخت شده‌اند

اولین فیلمی که جت لی نقش اصلی را در آن برعهده داشت فیلم «رومئو باید بمیرد» بود که در سال ۲۰۰۰ ساخته شد و با استقبال خوب تماشاچی‌ها هم روبه روشد. البته یکی از فیلم‌های دیگر جت لی که اسم او را در صدر هنرپیشه‌های رزمی کار دنیا قرار داد، بازی در فیلم «امپراتوری فراموش شده» در کنار جکی چان در سال ۲۰۰۸ بود.

وارث بروسلی
معبد شائولین اولین فیلمی بود که جت لی در آن بازی کرد؛ آن موقع او تازه ۱۹ ساله شده بود

زندگی شخصی

جت لی در سال ۱۹۸۷ با یکی از اعضای تیم ووشوی بیجینگ به نام هوآنگ کیویانگ ازدواج کرد. همسر او یکی از شاگردان معبد شائولین بود. با اینکه لی و همسرش صاحب دو دختر شدند اما ازدواجشان دوامی نداشت و در سال ۱۹۹۰ از یکدیگر جدا شدند. لی بعد از جدایی از همسر اولش در سال ۱۹۹۹ با نینا لی چی- بازیگری که در شانگهای متولد شده بود- ازدواج کرد که حاصل این ازدواج هم دو دختر به نام‌های جین و جاداست. جت لی در سال ۲۰۰۴ و زمانی که سونامی ویرانی زیادی در شرق آسیا به وجود آورد، در مالدیو به سر می‌برد؛ به همین خاطر شایعه شد که جت لی طی این فاجعه جانش را از دست داده است.

وارث بروسلی
جت لی به همراه همسرش نینا، آنها در سال ۱۹۹۹ با یکدیگر ازدواج کردند

اما این خبر صحت نداشت و تنها حادثه‌ای که رخ داده این بود که وقتی قصد داشت دختر چهار ساله‌اش- جین- را به مکان امنی ببرد، در اثر برخورد با یکی از وسایل منزل که روی آب شناور بود دچار آسیب دیدگی یکی ازپاهایش شده بود. در سال ۲۰۰۹- بعد از سال‌ها فعالیت هنرپیشگی در هالیوود- لی توانست تابعیت آمریکا را هم به دست بیاورد. البته او به تازگی تبعه سنگاپور هم شده و اعلام کرده سنگاپور را برای آموزش دو دخترش انتخاب کرده تا دخترانش در این کشور تحصیلات خود را ادامه بدهند.

وارث بروسلی
جت لی به همراه دخترش

اقدامات بشر دوستانه

جت لی علاوه بر اینکه در زندگی حرفه‌ای خود در عرصه بازیگری بسیار موفق است، در زمینه اقدامات بشر دوستانه هم کارنامه درخشانی از خود به‌جا گذاشته. او در سال ۲۰۰۶ به عنوان سفیر اقدامات بشر دوستانه هم انتخاب شد؛ حتی یک بار مبلغ ۵۰۰ هزار یوآن از درآمد فیلم «بی‌باک» ‌اش را به صندوق اقدمات بشر دوستانه در چین اهدا کرد تا این پول صرف پروژه بهبود سلامت روان مردم شود.

جت لی در آوریل سال ۲۰۰۷ و با توجه به تجربه شخصی‌ای که از سونامی در سال ۲۰۰۴ در مالدیو داشت، تصمیم گرفت یک صندوق خیریه شخصی تاسیس کند. این صندوق خیریه از کمک‌های بین‌المللی در زمینه فجایع طبیعی به افراد آسیب زده حمایت می‌کند و در حقیقت با سازمان صلیب سرخ جهانی ارتباط تنگاتنگی دارد. از زمان تاسیس این موسسه، جت لی در اقدامات بازسازی هفت فاجعه طبیعی شرکت کرده که فاجعه زمین لرزه در «سی چوآن» در سال ۲۰۰۸ یکی از این فاجعه‌های مرگبار است. این حادثه جان حداقل ۶۸ هزار نفر از مردم این ایالت را گرفت.

کد خبر 775372 منبع: همشهری سرنخ

 • زیست موجودات ناشناخته در غار علیصدر

 • (۱۸+) تصاویری از آخرین بازماندگان قبایل آدمخوار | قبیله‌ای که مردمش روی جمجمه مردگان می‌خوابند | شاهد عینی: اجساد را بین‌شان تقسیم کردند تا خورده شوند

 • افسانه کوهستان تسخیر ناپذیر

 • ورزش رزمی مخصوص بردگان ؛ این ورزش برگرفته از شیوه مبارزه خروس‌های جنگی است

 • تصاویری زیبا از معبد هزار بطری

 • کِشتی نفرین شده ؛ این کِشتی جان تمامی مالکانش را به طرز عجیبی گرفت

 • زورگیری سارقان با گربه

 • اطلاعیه مهم اداره کل ارشاد گیلان پیرامون وقایع اخیر

 • خداحافظی تلخ یک بازیکن با استقلال | مقصد غیرمنتظره بعد از ناکامی بزرگ

 • استقلال گلر گرفت | حسینی می رود؟

 • تیراندازی در بزرگراه آزادگان تهران

 • تصاویری زیبا از معبد هزار بطری

 • خبر خوش مقام ارشد فراجا به مشمولان سربازی

 • اعلام جزئیات رزمایش هوایی ارتش | جنگنده‌های ایرانی امشب در اصفهان به پرواز در می‌آیند

 • خداحافظی تلخ یک بازیکن با استقلال | مقصد غیرمنتظره بعد از ناکامی بزرگ

 • استقلال گلر گرفت | حسینی می رود؟

 • ماجرای کتک کاری یک روحانی با یک زن چه بود؟

 • خبر خوش مقام ارشد فراجا به مشمولان سربازی

 • گزینه محبوب نکونام از دست رفت | پیشنهاد غیرمنتظره علیه آبی‌پوش شدن

 • پرسپولیسی تازه وارد با تراکتور کات کرد!

 • جانور ۶۰ میلیون‌ ساله خلیج فارس

 • رگبار باران و رعد و برق در ۱۰ استان | ۵ روز گرد و خاکی در این منطقه | دریا مواج است

 • تصاویر | حضور متفاوت حسن یزدانی و چهره های شاخص کشتی در مراسم عزاداری حسینی

 • قوه قضاییه ۳۰ هزار حساب بانکی را مسدود کرد

وارث بروسلی
Scroll to top