جدیدترین ها در سایت جدیده
%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%d9%88%da%a9%d8%b1
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • homina416876645654

  قیمت نفت اوپک و برنت | قیمت نفت امروز ایران 95

  مجموعه : اخبار , اخبار اقتصادی

  قیمت نفت, قیمت نفت اوپک, قیمت نفت برنت

  قیمت نفت اوپک و برنت | قیمت نفت امروز ایران 95

  23 مهر ماه 95

  قیمت نفت به علت کاهش ذخایر سوخت آمریکا به بالای 52 دلار در هر بشکه صعود کرد، اما مازاد نفت در جهان همچنان مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

  قیمت نفت روز دوشنبه در اثر تصمیم اوپک برای کاهش تولید به بالاترین رقم سال 2016 در نزدیکی 54 دلار در هر بشکه رسید، اما پس از افزایش ذخایر نفت آمریکا و افزایش تولید خود اوپک کاهش یافت.

  هر بشکه نفت برنت با 36 سنت افزایش 52.39 دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با 56 سنت افزایش 51 دلار در هر بشکه معامله شد.

  کارستن فریتچ، تحلیلگر کامرز بانک در این باره گفت: «به نظر می رسد که روند افزایشی در بازار نفت به سرعت از بین نرود…علی رغم افزایش غیرمنتظره شدید در ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت افزایش‌ چشم‌گیری داشته است.»

  اداره اطلاعات انرژی آمریکا دیروز اعلام کرد که ذخایر نفت خام این کشور برای نخستین بار در 6 هفته گذشته 4.9 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

  مهر 95

  شب گذشته بلافاصله بعد از خبر توافق اعضای اوپک بر سر سقف تولید، قیمت نفت در بازارهای جهانی بیش از 2.4 دلار افزایش یافت، در حالی که قیمت نفت پیش از توافق حدود 46 دلار بود، بعد از اعلام توافق نفت برنت به بشکه‌ای 48.92 دلار افزایش یافت.

  اما از ابتدای امروز قیمت نفت در بازارهای جهانی دوباره کاهش یافته است، امروز قیمت نفت برنت با 24 سنت کاهش بشکه‌ای 48 دلار و 45 دلار به فروش می‌رود. قیمت نفت وست تگزاس آمریکا هم کاهش 6 سنتی دارد.

  خبرگزاری رویترز درباره دلیل کاهش قیمت نفت بعد از افزایش شب گذشته نوشته است سرمایه‌گذاران هنوز درباره شفافیت تصمیم اوپک مردد هستند.

  شب گذشته اوپک تصمیم گرفت که کمیته تخصصی تشکیل شود و میزان کاهش تولید هر کشور را به وزرا اعلام کند.

  سرمایه‌گذاران نفتی می‌گویند هنوز میزان کاهش اعضا مشخص نیست و به نوعی شفافیت در این تصمیم‌گیری وجود ندارد.

  رشد ارزش سهام بازارهای بورس آسیا پس از توافق اوپک

  خبر شب گذشته توافق اوپک بر کاهش سقف تولید  باعث رشد ارزش سهام بازارهای بورس آسیا نیز شد.

  شاخص نیکی ژاپن جهش یک و نیم درصدی را تجربه کرد،‌همچنین شاخص هنگ‌کنگ نیم درصد رشد داشت و سایر شاخص‌های بازار بورس آسیا هم افزایش قابل توجهی داشتند.

  رشد ارزش ارزهای بین‌المللی پس از توافق اوپک

  همچنین خبر توافق اعضای اوپک ارزش ارزهای بین‌المللی را نیز تکان داد، به طوری که کرون نروژ به بیشترین رقم 5 ماه گذشته رسید و معادل 8.02 در مقابل یک دلار معامله شد.

  دلار استرالیا هم به بیشترین میزان سه هفته گذشته رسید و همچنین دلار آمریکا رشد 0.7 درصدی داشت و در مقابل 101.35 ین ژاپن معامله شد و در این میان یورو تغییر اندکی داشت و ارزش آن با کمی افزایش، در مقابل 1.12 دلار معامله شد.

  شب گذشته، اعضای اوپک در اجلاس غیررسمی توافق کردند که سقف تولید نفت به 32.5 تا 33 میلیون بشکه در روز کاهش یابد این رقم کاهشی معادل 700 تا 800 هزار بشکه در روز خواهد شد. این تصمیم از ماه نوامبر اجرایی می‌شود. قرار است سهم کاهش هریک از اعضا توسط کمیته‌ای مشخص شود.

  13 شهریور 95

  شیطنت‌های جدید عربستان سعودی و سیاست‌های یک بام و دو هوای بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک در قبال اجرای طرح «فریز» نفتی منجر به توقف جهش قیمت نفت خام در بازار جهانی شده است.

  بر این اساس در حالی که روسیه و برخی از کشورهای عضو اوپک برای پیوستن به طرح «فریز» اعلام آمادگی کرده‌اند و هفته جاری هم با سفر «محمد بارکیندو» دبیرکل نیجریایی اوپک به تهران، مذاکرات جدید برای پیوستن ایران به این طرح آغاز می‌شود، وزیر انرژی عربستان سعودی تأکید می‌کند نیازی به اجرای فریز نیست و عرضه و تقاضا، قیمت را در بازار نفت تعیین خواهد کرد.

  از این رو در معاملات منتهی به ۲۶ اوت سال جاری میلادی، قیمت تمامی شاخص‌های معتبر نفت خام جهان تثبیت شد و تنها قیمت نفت سبک صادراتی ایران در مقایسه با سایر شاخص‌های جهانی بالاترین افزایش قیمت را تجربه کرد.

  در معاملات منتهی به ۲۶ اوت، قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک با تنها یک سنت افزایش در محدوده ۴۵ دلار و ۵۳ سنت، نفت وست تگزاس (نفت شیرین) آمریکا با ۲ سنت کاهش در محدوده ۴۷ دلار و ۱۵ سنت، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۲۹ سنت افزایش در محدوده ۴۸ دلار و ۹۲ سنت در بازار معامله شده است.

  علاوه بر این، شاخص نفت دوبی هم با ۴ سنت کاهش در محدوده بشکه‌ای ۴۵ دلار و ۹۴ سنت و قیمت شاخص نفت عمان با ۱۷ سنت کاهش در محدوده ۴۶ دلار و ۱۱ سنت در بازار داد و ستد شده است.

  نفت سبک ایران رکورددار گرانی‌ها شد

  به گزارش مهر، با وجود تثبیت قیمت شاخص‌های معتبر نفت جهان، هر بشکه نفت سبک صادراتی ایران با افزایش حدود یک دلاری در معاملات منتهی به ۲۶ اوت، بالاترین جهش قیمتی را در بین کل شاخص‌های نفتی جهان به خود اختصاص داده است.

  از این رو قیمت هر بشکه نفت سبک صادراتی ایران با ثبت این افزایش یک دلاری در محدوده‌ای ۴۵ دلار و ۴۴ سنت در بازار داد و ستد شد و برخلاف نفت سبک، قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران در معاملات منتهی به ۲۶ اوت با ۷ سنت کاهش روبرو شد. از این رو قیمت هر بشکه نفت خام سنگین ایران در این مدت در محدوده ۴۴ دلار و ۴ سنت در بازار داد و ستد شده است.

  از سوی دیگر از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران ۳۸ دلار و ۱۲ سنت و متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی کشور حدود ۳۶ دلار بوده است که کماکان با قیمت ۵۰ دلاری سال ۲۰۱۵ تفاوت چندین دلاری دارد.

  مهمترین تحولات بازار نفت

  به گزارش مهر، اجرای طرح «فریز» نفتی، افزایش بی‌سابقه و غیرقابل پیش‌بینی ذخایر استراتژیکی نفت آمریکا یکی از مهمترین دلایل تثبیت قیمت نفت در معاملات هفته گذشته به شمار می‌رود.

  بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حجم ذخایر نفت این کشور با افزایش ۲.۵ میلیون بشکه‌ای به بیش از ۵۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید، ولی با وجود این افزایش، رشد تقاضا برای خرید فرآورده‌های نفتی در اروپا، مانع کاهش بیشتر قیمت طلای سیاه در بازار شده است.

  هم‌اکنون برخلاف آمریکا، حجم ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کمترین میزان در طول چند هفته گذشته رسیده است، ضمن آنکه کاهش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت نیجریه به دلیل ناآرامی‌ها در این کشور آفریقایی عضو اوپک را می‌توان از دیگر عواملی عنوان کرد که مانع سقوط بیشتر قیمت نفت در بازار شده است.

  از سوی دیگر در کنار آغاز بازی‌های جدید عربستان سعودی در بازار، افزایش بی‌سابقه تولید و صادرات نفت عراق و توافق این کشور با اقلیم کردستان و عراق به منظور صادرات مشترک نفت کرکوک و برنامه‌ریزی‌های جدید به منظور افزایش حجم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت عراق را می‌توان از دیگر عوامل تضعیف‌کننده قیمت نفت در بازار نام برد.

  16 مرداد

  قیمت جهانی نفت در ساعات اولیه بازار معاملات آتی روز جمعه با روند نزولی آغاز به کار کرد این در حالی است که بهای طلای سیاه از روند کاهشی خود در هفته جاری فاصله گرفته و بخشی از ارزش از دست رفته خود را دیروز جبران کرده است.

  در همین حال قیمت نفت دریای برنت با ۱۳ سنت کاهش به ۴۴ دلار و ۱۶ سنت در هر بشکه رسید ضمن اینکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۱۲ سنت کاهش در برابر ۴۱ دلار و ۸۱ سنت به ازاری هر بشکه معامله شد.

  البته همچنان نگرانی به دلیل فزونی عرضه نفت خام و مازاد محصولات پالایشگاهی بازار جهانی نفت را تهدید می کند.

  همچنین بهای نفت در روز گذشته با وجود انتشار آمار افزایش ذخایر نفتی با افزایش روبرو شد که به گفته تحلیل گران این روند موقتی خواهد بود.

  گروهی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که بهبود بازار کالا می تواند منجر به رونق بازار جهانی انرژی شود که در این صورت بهای نفت با رشد روبرو خواهد شد.

  10 تیر

  بهای جهانی نفت در بورس نیویورک با عبور از شاخص مهم 50 دلار در ازای هر بشکه، بحران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا “برکسیت» را دست‌کم به طور موقت پشت سر گذاشت. کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا علت اصلی افزایش بهای جهانی طلای سیاه عنوان می‌شود.
  بهای نفت در دو روز گذشته سیری صعودی را تجربه و تمامی نزول خود را پس از بحران «برکسیت» جبران کرده‌ است. حتی احتمال اعتصاب کارمندان حوزه نفت نروژ و کاهش تولید ونزوئلا هم نتوانسته‌است مانع افزایش بهای طلای سیاه شود.
  بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بورس نیویورک با 2 دلار و 3 سنت افزایش (معادل 4.2 درصد) به 50 دلار و 61 سنت رسید. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت (شاخص پایه آمریکا) نیز با 2 دلار و 3 سنت افزایش (معادل 4.2 درصد) 49 دلار و 88 سنت معامله شد.
  همچنین کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزهای معتبر جهان، به صعود بهای جهانی طلا منجر شد. هر انس طلا در بورس نیویورک با 9 دلار افزایش (معادل 0.7 درصد) 1326 دلار و 90 سنت معامله شد. این افزایش از ماه ژوئیه سال 2014 (حدود دو سال گذشته) بیسابقه است. طلا در سال جاری میلادی بیش از 25 درصد افزایش بها را تجربه کرده‌است.

  رویترز اعلام کرد: ، قیمت جهانی نفت در ساعات اولیه بازار معاملات آتی روز چهارشنبه به دلیل انتشار آمار موسسه «پترولیم» آمریکا مبنی بر کاهش ذخایر نفت این کشور، با روند صعودی روبرو شد.
  در همین حال، قیمت نفت دریای برنت با ۴ سنت افزایش به ۵۰ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسید ضمن اینکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۹ سنت افزایش در برابر ۴۹ دلار و ۹۴ سنت به ازای هر بشکه معامله شد این در حالی است که ابتدا با افزایش بیشتری روبرو شد و به ۵۰.۵۴ سنت در هر بشکه هم رسید.
  همچنین براساس گزاش موسسه «پترولیم» آمریکا ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به ۱۷ ژوئن با ۵.۲ میلیون بشکه کاهش روبر شده، این در حالی است که پیش از این موسسه رویترز رقم ۱.۷ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بود، البته سازمان انرژی آمریکا قرار است امروز، گزارش رسمی از ذخایر نفت خام آمریکا منتشر کند.
  در چند روز اخیر به دلیل کم شدن نگرانی از خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا و اعلام بانک «فدرال رزرو» آمریکا مبنی بر افزایش تدریجی نرخ بهره بانکی و همچنین ضعیف شدن دلار آمریکا، شاهد بهبود قیمت نفت در بازارهای جهانی بوده ایم.

  30 خرداد

  نفت برنت دریای شمال با افزایش 2.21 به ارزش49.27 دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.
  قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا(WTI) به قیمت 4.8.03 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.
  قیمت سبد نفتی اوپک به 45دلار و 64سنت برای هر بشکه رسید.

  اردیبهشت

  قیمت شاخص نفت آمریکا با ١,۵ درصد افزایش، به بالاترین سطح خود از ماه نوامبر سال ٢٠١۵ میلادی تا کنون رسید.

  کاهش ارزش دلار سبب شد قیمت نفت در معامله های روز گذشته ( پنجشنبه ٩ اردیبهشت ماه) برای سومین روز پیاپی افزایش یابد.

  رشد قیمت نفت درشرائطی محقق می شود که سطح ذخیره سازی نفت در آمریکا همچنان بالاست و تولیدکنندگان عمده نفت در جهان هیچ برنامه ای برای محدود کردن تولید خود ندارند.
  قیمت شاخص نفت خام برنت با ٩٣ سنت افزایش به ۴٨ دلار و ١١ سنت رسید و قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا نیز با ٧٠ سنت رشد، در سطح ۴۶ دلار و ٣ سنت تثبیت شد.
  اسکات شلتون، معامله گر مؤسسه آمریکایی آیکپ گفت: به نظر می رسد که بازار نفت ‘شکست ناپذیر’ شده و جریان نقدینگی در آن، بسیار بالاست.

   

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه
 • X