جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • پیشگیری از اعتیاد با توصیه های بازیگر معروف ایرانی

  مجموعه : اخبار , اخبار اجتماعی , دنیای بازیگران

  پیشگیری از اعتیاد با توصیه های بازیگر معروف ایرانی

  محمد علی کشاورز

  گرفتار شدن نسل جوان در دام اعتیاد و روی آوردن ناآگاهانه برخی از آنان به سوء مصرف مواد مخدر صنعتی و افزایش ‏تلفات ناشی از آن از جمله دغدغه هایی است که امروزه، ذهن بسیاری از اندیشمندان و صاحب نظران حوزه مبارزه با ‏مواد مخدر را به خود معطوف ساخته است. بسیاری از این کارشناسان، افزایش آگاهی و ارائه راهکارهای مناسب برای ‏پیشگیری از افزایش این میزان را یکی از تاثیرگذارترین برنامه ها در این راستا برمی شمارند و بهره‌گیری از الگوهای ‏اجتماعی و تربیتی را در این زمینه، مفید ارزیابی می‌کنند.

  از این روی به گفت و گو با یکی از تاثیرگذارترین اشخاص در ‏میان بازیگران پرداختیم. محمد علی کشاورز که بیش از هر نقشی با ایفای نقش در سریال پر مخاطب “پدر سالار” در ‏ذهن مردم می‌درخشد، این روزها بسیار درگیر کارهای مربوط به درمان بیماری خود است، اما به محض اینکه از موضوع مصاحبه با ‏خبر می‌شود، درست همانگونه که انتظار می رفت، وقتی را در میان تمام مشغله هایش به این گفت و گو اختصاص داد.

  نتیجه این گفت و گو را در ‏ادامه می‌خوانید:‏

  آقای کشاورز، نظر شما درباره طرحی که وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر برای کاربرد رویکردی ‏اجتماعی در زمینه مبارزه همه جانبه با این معضل بیان کرده است، چیست؟

  طبیعتا بسیار فکر خوبی است؛ چون اعتیاد حالا به هر نوع اش که باشد، یک بیماری است که قطعا با یک عزم و اراده قوی، ‏راحت‌تر و بهتر می‌شود علاجش کرد. اگر رویکرد اجتماعی بتواند به علاج سریع اعتیاد دست پیدا کند؛ مطمئنا قدم موثری ‏در نجات حال و آینده جوانان و فرزندان مملکت برداشتیم. این عزم و اراده اگه در قالب این رویکرد اجرا بشود، علاج ‏اعتیاد هم امکان پذیرتر می‌شود.

  استاد، شما به عنوان یکی از زحمت کشان حوزه فرهنگ و هنر کشور، نقش این حوزه در دست ‏یابی به هدف نهایی این رویکرد که همان مبارزه هم افزا و هماهنگ با معضل اعتیاد است را چگونه ‏ارزیابی می کنید؟

  خب مسلما نقش این حوزه بسیار تاثیر گذار است. شما دیدید خیلی وقت‌ها مثلا پیامی که در قالب یک فیلم و سریال به ‏بیننده عرضه می شود تا مدت‌ها با مخاطب همراه می‌شود و باعث فکر کردن و پویایی ذهن مخاطب برای تثبیت آن پیام در ‏ضمیر ناخودآگاهش می‌شود؛ پس طبیعتا کار و تلاش همکاران من در این زمینه، خیلی می‌تواند نقش موثری داشته باشد.‏

  اشخاصی مثل ‏شما که دارای محبوبیت هستند چه کمکی می توانند به مبارزه اجتماعی با معضل ‏اعتیاد کنند؟

  فکر می‌کنم هر فردی مخصوصا هنرمندان و ورزشکاران که خیلی وقت‌ها، اعمال و رفتارشون الگویی برای یه عده دیگر ‏می‌شود، می‌توانند از این امکانشون استفاده خوبی کنند. اول باید خودمون را اصلاح کنیم و خودمان سالم زندگی کنیم تا ‏این سالم بودن را بتوانیم به بقیه هم یاد بدهیم. شاید شنیدن یه جمله از کسی که به نوعی الگوی ماست، خیلی بیشتر از ‏دریافت بروشور و کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر شده تاثیر بگذارد.‏

  برای کاهش مصرف ناآگاهانه مواد مخدر توسط جوانان به ویژه روی آوردن برخی از آنها به ‏استعمال مواد مخدر صنعتی مثل شیشه و یا مصرف قرص های روانگردان به بهانه کاهش وزن یا ‏افزایش تمرکز بر درس هاشان چه می‌توان کرد؟

  اولا که من خودم را در حدی نمی دونم که در مورد ثیک آسیب اجتماعی آن هم این موضوع بخواهم نظر کارشناسانه بدهم؛ ‏چون واقعا اطلاعاتش را ندارم. اما این مسائل بسیار دردآور است؛ چون سوداگران مرگ از کم بودن اطلاعات بچه‌های ما ‏بهره‌مند می‌شوند و به مقاصد پلید خودشان دست پیدا می‌کنند. به نظر من آموزش و آگاهی دادن به جوانان در این راستا ‏خیلی مفید و خوب است.

  استاد تا به حال با این افراد برخورد داشته اید؟ باید برای نشان دادن راه درست به این گروه از ‏جوانان چه کرد؟

  خوشبختانه از نزدیک خیر؛ اما واقعا متاسف می‌شوم از شنیدن اخباری از این قبیل. به نظر من بنیان و اساس حل مسئله، ‏خانواده است. باید والدین با فرزندانشون دوست و رفیق باشند و در مواقع لزوم آنان رو نسبت به هرگونه آسیبی ‏آگاه کنند. وقتی که در خانواده‌ای این صمیمیت و تقابل اندیشه و فکر وجود نداشته باشد؛ فرزندان باید از کجا به این ‏بصیرت و آگاهی دست پیدا کنند که فلان ماده مضرست یا آن تاثیری که در میان هم سالانشان درباره یک ماده ‏شیمیایی رایج شده، یه دروغ و دام بیشتر نیست. در این صورت فرزند خانواده، در آسیب بیشتری قرار می‌گیرد. حتی ‏بعد از اون هم به نظرم، معلمان عزیز و زحمتکش ما هم می‌توانند نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری داشته باشند، از ‏شناسایی مشکلات بچه‌ها گرفته تا حتی آگاه کردن اونا نسبت به اینجور مسائل.

  پس تاکید شما بر ارائه آموزش های پیشگیرانه و آگاهی بخش درباره موادمخدر به جوانان، در ‏بطن خانواده و مدرسه است؟

  واقعا به نظرم هیچ جوانی از روی آگاهی و عقل این کار را نمی‌کند . اگه ما آنان را نسبت به همه جوانب و عواقب کار، ‏آگاه کنیم؛ مسلما خودشان به سمت این داستان‌ها نمی‌روند . معتقدم خانه و مدرسه بهترین محیط برای این آموزش‌ها هستند. از ‏طرفی هم ما باید محیط‌های بهتر و شادتری را برای جوانانمان؛ البته با دغدغه‌های کمتر، ایجاد کنیم تا خودشان ‏آگاهانه سمت این قبیل مسائل نروند. فکر می‌کنم از اغلب دوستانی که گرفتار اعتیاد شدند بپرسیند که “چرا ؟”؛ اکثرا ‏جواب می‌دهند که اول تفریحی بوده و فکر نمی‌کردیم گرفتار بشیم. پس باز هم تاکید می‌کنم که آموزش و آگاهی ‏واقعا می‌تواند مفید باشد و در عین حال باید فضای شادی و تفریح و تخلیه انرژی بچه‌ها را فراهم کنیم تا بتونند ‏خودشونو سرگرم کنند و دنبال این جور مسائل نروند.‏

  حرف آخرتان با آن دسته از کسانی که شما همیشه “پدر سالار” ذهنشان خواهید ماند، چیست؟

  به عنوان یک ایرانی آرزو می‌کنم در سرزمینی که همیشه مردان و زنان غیوری داشته، هرگز شاهد گرفتار شدن جوانی در ‏دام اعتیاد نباشم و از همشان این خواهش را دارم که فرزندان من، عزیزان من، قدر خودتون، جوانیتون و سلامتتیتون ‏رو بدونین و برای اینکه آینده‌ای روشن برای خودتون و سرزمینتون بسازید، بیشتر مراقب دام‌هایی که سر راهتون ‏هست باشید. شما هم روزی پدر و مادر می‌شوید و باید بتوانید از فرزندان و نسل آینده حمایت کنید. اگه نسل امروز ‏خودشون را با مواد مخدر آلوده کنند دیگه نمی‌شود آینده‌ای برای ایران متصور شد. از والدین عزیز هم می‌خواهم با ‏فرزندانشان مدارا کنند و خودشون را با مسائل و نیازهای درست فرزندانشان، سازگار کند تا خانه همچنان محیط ‏امنی برای بچه‌ها بماند تا آنان به دنبال کوچکترین ناسازگاری به دنبال خروج از خانه و به طبع آن قرار گرفتن در ‏معرض اعتیاد نباشند. از مسئولان هم درخواست می‌کنم به دنبال رفع نیازها و دغدغه‌های جوانان باشنئ تا امید ‏به زندگی را برایشان افزایش بدهند. اگه جامعه بتونه بستر رفع مشکل‌ها و مسائل افراد را با فراهم کردن فرصت شغلی ‏مناسب برای امرار معاش و ایجاد فضاهای خوب فرهنگی و تفریحی برای رفع نیازهای روانی، مهیا کنه؛ مطمئنا رفتن ‏به سوی این آسیب‌های اجتماعی کمتر می‌شود. ‏

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه