جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • وقوع دو زمین لرزه در جواد آباد تهران

  مجموعه : اخبار , اخبار اجتماعی , اخبار حوادث

  زلزله های شهر تهران

  زلزله تهران

  ایران، کشوری لرزه خیز، در منطقه خاورمیانه و بروی کمربند زلزله خیز آلپ هیمالیا قرار دارد. در زمان های گذشته فعالیت های زلزله خیزی در ایران وجود داشته که هنوز هم ادامه دارد و خواهد داشت. کلان شهر تهران هم از پتانسیل لرزه خیزی بالایی برخوردار بوده و متاسفانه بخش قابل ملاحظه ایی از ساختمان هایی که در طول سه دهه گذشته ساخته شده اند از وضعیت آسیب پذیری بالایی برخوردار می باشند.

  به گزارش الف، در طول ۸۸ سال گذشته، ۲۲ زلزله مهم در ایران روی داده که قدرت ۱۸ مورد آن بین ۷ تا ۸ ریشتر بوده است. یعنی به طور متوسط هر ۵ سال وقوع یک زمین لرزه شدید در ایران پیش بینی می شود. زلزله هائی که معمولا ابعاد بسیار وسیع دارند و خسارتهای فراوانی به کشور وارد می کنند. به عنوان مثال می توان به زلزله رودبار در سال ۱۳۶۸ اشاره کرد که به کشته شدن بیش از ۳۵ هزار نفر منجر شد.

  وقوع بحران پس از وقوع زلزله مسائله ای است که توجه بسیاری می طلبد. ابعاد این موضوع وقتی بیشتر به چشم میآید که بدانیم تهران با ۹ میلیون جمعیت دارای گسل های فراوانی با گستردگی فراوان است که با توجه به تراکم جمعیتی زیاد رخداد هر نوع زمین لرزه ای باعث ایجاد خسارت با ابعاد بسیار وسیع می گردد. اگر شریان های حیاتی و زیر ساخت ها را هم در نظر بگیریم ابعاد فاجعه احتمالی وسیع تر خواهد شد.

  این موضوع وقتی وخیم تر میشود که بدانیم تهران پایخت سیاسی و اجتماعی و اقتصادی ایران است و رخدادن هر نوع حادثه از این قبیل ابعاد ملی پیدا خواهد نمود.

  برای مقابله با فجایع احتمالی و یا به بیان بهتر به حداقل رساندن تبعات آن راهکارهایی وجود دارد. با عنایت به این موضوع که زلزله از پیش خبر نمیدهد و عملاً محدودیت زمانی وجود دارد، لذا باید راهکاری اندیشید تا با وضع موجود و در صورت رخداد زلزله تلفات احتمالی به حداقل کاهش یابد. آموزش نقش کلیدی در کاهش تلفات پس زلزله دارا می باشد. از دیگر سو در صورتی که پس از رخداد زلزله و تا ۷۲ ساعت پس از آن امداد رسانی صحیح، با سرعت و دقت صورت نپذیرد آمار تلفات افزایش خواهد داشت.

  پنجشنبه شب زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۱ ریشتر و در عمق ۱۵ کیلومتری زمین و پس از آن نیز زمین لرزه دیگری در ساعت ۲۳:۲۷:۳۷ به بزرگی ۳.۴ ریشتر و عمق ۱۴ کیلومتری زمین، جوادآباد تهران را لرزاند. که این حادثه بدون خسارت و تلفات به پایان رسید.

  در پی وقوع این زلزله، هلال احمر وضعیت شهر تهران را تا ساعت ۱۴ دیروز جمعه نارنجی (یعنی وضعیتی که تمام نیروهای امدادی که به هر دلیلی در محل کار نیستند ملزم به بازگشت و آماده باش می شوند) اعلام کرد.

  در مورد شهر تهران، محسن بهرام غفاری، مشاور شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در گفت و گو با خبرنگار الف، در پاسخ به این سوال که آیا در تهران هنوز ساختمانی ساخته می شود که توانایی مقاومت در برابر زلزله احتمالی تهران را نداشته باشد گفت: حتما چنین مواردی وجود دارد، اما نسبت ساخت ساختمان های کم مقاومت دربرابر زلزله در تهران، به نسبت گذشته با سرعت قابل قبول درحال کم شدن است. وی ادامه داد: تمام ساختمان های درحال احداث ملزم هستند که مبحث ششم مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند.

  غفاری با اشاره به اینکه هیچ آماری که بگوید چند درصد ساختمان های کنونی تهران توانایی تحمل زلزله احتمالی را دارند وجود ندارد گفت: هیچ آزمایشی بهتر از آزمایش خود طبیعت نیست و در شهر تهران تا چنین اتفاقی رخ ندهد امکان محاسبه این شاخص وجود ندارد. و در این مورد تنها می توانیم تخمین ذهنی داشته باشیم. آخرین بار ۱۵ سال پیش شاخص آسیب پذیری ساختمان های تهران با کمک ژاپنی ها انجام شد و بعد از آن اطلاعات جدیدی در دسترس نیست.

  مشاور سازمان نظام مهندسی در پاسخ به این سوال که چقدر استاندارهای سازمان نظام مهندسی برای صدور پروانه بهره برداری ساختمان با استاندارهای روز دنیا مطابقت دارد گفت: علم همان علم است و مرتبا در این موارد درحال بهبود هستیم. البته این کار توسط شهرداری ها انجام می شود و سازمان نظام مهندسی به عنوان متولی فنی در این موضوع دخالت دارد.

  وی با اشاره به اینکه نباید افکار عمومی را نسبت به رخداد زلزله نگران کنیم اظهار داشت، باید در کشورمان نسبت به ضوابط پیشگیری از خسارت نگران باشیم، نه خود زلزله. وی ادامه داد: ما در کشورمان یکی از بهترین شبکه های شتاب نگار زلزله را داریم و کشور ما در رشته مهندسی زلزله در دنیا در رتبه قابل قبولی قرار دارد. و البته کشورهای پیش رو در مهندسی زلزله به ترتیب، آمریکا، ژاپن و روسیه هستند

  برگرفته از پایگاه خبری الف

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه