جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • وضعیت اهدای عضو در زاهدان چگونه است؟

  مجموعه : اخبار
  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با وجود شمار زیاد بیماران نیازمند به پیوند عضو از سال 88 تاکنون در طول شش سال گذشته تنها یک مورد اهدای عضو در این استان انجام شده است.

  علی خواجه در گفت و گو با خبرنگا ایرنا افزود: با توجه به اینکه اهدا کننده اعضای بدن از بیمار مرگ مغزی در استان وجود ندارد اعضای پیوندی از سوی اهدا کنندگان سایر استانها یا فروشندگان اعضا انجام می شود.

  وی اضافه کرد: در این استان فقط امکان پیوند کلیه و قرنیه وجود دارد.

  وی ادامه داد: از زمانی که انجام عمل پیوند در زاهدان ممکن شده تاکنون 101 عمل پیوند انجام شده است و اکنون 131 نفر در انتظار پیوند عضو هستند.

  وی تصریح کرد: در سال 88 یک عمل پیوند از اهدا کننده مرگ مغزی در استان انجام شد که در آن کلیه های فرد مرحوم به دو نفر اهدا و زندگی تازه ای به آنان داده شد و پس از آن هیچ بیمار مرگ مغزی برای عمل پیوند توسط بستگانشان معرفی نشده است.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: مغز به عنوان پیچیده ترین عضو بدن جایگاه احساسات، غرایز، تفکر و بسیاری از واکنش های آدمی است و کوچک ترین آسیب به آن می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

  وی بیان کرد: این روزها عبارت مرگ مغزی را زیاد می شنویم، مرگ مغزی به معنای از دست دادن تمامی عملکردهای مغز است و در پی توقف کامل جریان خون به این عضو حساس بدن به وجود می آید.

  دکتر خواجه ادامه داد: تصادفات رانندگی، وارد آمدن ضربه شدید به سر، سقوط از ارتفاع، خونریزی های داخلی مغز، سکته مغزی و مسمومیت های شدید از علل مهم مرگ مغزی به شمار می روند.

  این در حالی است که چندی قبل دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد ایران یک سوم اعمال پیوند عضو بدن انسان در خاورمیانه را انجام می دهد.

  همچنین برخی رسانه ها به نقل از امید قبادی قائم مقام رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت اعلام کردند: سالانه در ایران ۵ تا ۸ هزار نفر به دلیل مرگ مغزی فوت می کنند که 2500 تا 4 هزار نفر ارگان هایشان کیفیت لازم را برای اهدای عضو دارند ولی فقط حدود ۷۰۰ نفر از آنان اهدا عضو می کنند در صورتی که از ۲۵ هزار بیمار نیازمند به عضو، روزانه ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی می میرند.

  قبادی گفت: بیشترین عضو پیوندی کلیه است، سالانه سه هزار کلیه پیوند زده می شود و پس از آن کبد سالانه 600 تا 650 و سپس قلب، ریه و لوزالمعده به ترتیب در رده های بعدی پیوند عضو در کشور قرار دارند.

  ایرنا

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه