جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • هوای کرمان 52 درجه | ثبت رکورد گرمترین روز در 30 سال گذشته

  مجموعه : اخبار , اخبار اجتماعی , اخبار داغ روز | خبرهای داغ امروز

  هوای کرمان 52 درجه | ثبت رکورد گرمترین روز در 30 سال گذشته

  طی روزهای اخیر دمای هوا در استان کرمان به‌شدت افزایش‌یافته است و همین افزایش بی‌رویه گرمای هوا منجر به بروز آتش‌سوزی‌های متعدد در عرصه‌های طبیعی و کشاورزی استان کرمان شده است، همچنین گزارش‌هایی از قطعی برق و خسارت به زیرساخت‌ها در برخی از شهرستان‌های استان کرمان دریافت شده است.

  این در حالی است که خسارت به محصولات کشاورزی و دامداری‌های استان و افزایش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلیل گرمازدگی نیز در حال افزایش است.

  مردم شهر کرمان نیز روز گذشته دمای ۴۰ درجه را تجربه کردند که گرم‌ترین دمای ثبت‌شده در سال جاری در این شهر است اما عجیب‌ترین ثبت دما در استان کرمان که طبق اعلام سازمان هواشناسی کرمان در کشور نیز در روزهای اخیر بی‌سابقه بوده است در شهر شهداد روی‌داده است، ده‌ها هزار نفر از مردم این شهر ظهر روز گذشته را با دمای ۵۲ درجه سانتی‌گراد سپری کردند و طبق آخرین رصد خبرنگار مهر دمای کنونی این شهر نیز ۵۱.۸ درجه سانتی‌گراد ثبت‌شده و در حال افزایش است.

  طبق اعلام سازمان هواشناسی استان کرمان این میزان افزایش دما در استان کرمان بی‌سابقه است و در ۳۰ سال گذشته نیز در شهر شهداد یک رکورد محسوب می‌شود

  طبق اعلام سازمان هواشناسی استان کرمان این میزان افزایش دما در استان کرمان بی‌سابقه است و در ۳۰ سال گذشته نیز در شهداد یک رکورد محسوب می‌شود.

  بررسی‌های میدانی از شهر شهداد و دهستان تکاب نشان‌دهنده بروز مشکلات فراوان برای مردم منطقه است و ساکنان این مناطق سعی می‌کنند از منازل خارج نشود.

  هرچند مردم منطقه به گرمای هوا در این شهر عادت دارند اما خنک‌ترین دمای هوا در شب گذشته در این شهر ۳۷ درجه و در روز ۴۷ درجه بوده است.

  سیر افزایش دمای هوا در استان کرمان ادامه دارد

  گرمای هوا در حال حاضر ساکنان بخش شهداد را در خانه‌نشین کرده است و  پیش‌بینی‌های هواشناسی استان کرمان از ادامه وضعیت تا پایان هفته جاری حکایت دارد.

  با توجه به افزایش گرمای هوا مردم منطقه نگران قطعی برق و سوختن احتمالی ترانس‌های برق و یا قطعی آب به دلیل افزایش مصرف هستند.

  طبق اعلام منابع محلی مراجعه مردم به دلیل گرمازدگی در منطقه نیز افزایش‌یافته است و مردم این شهر در حال آخرین روز ماه مبارک رمضان را با زبان روزه طی می‌کنند.

  اقتصاد تک محصولی بم، ریگان، فهرج و شهداد در معرض خطر جدی قرار دارد

  این در حالی است که دمای هوا در شهرستان‌های جنوبی کرمان نیز به ۵۰ درجه رسیده است و در همین مدت در فهرج و ریگان نیز دمای ۴۹ و ۵۰ درجه ثبت‌شده است و در آستانه برداشت محسوب خرما در شرق و جنوب کرمان احتمال بروز گسترده پدیده خشکیدگی خوشه‌های خرما افزایش‌یافته و اقتصاد تک‌محصولی بسیاری از خانوارهای کرمان با خطر جدی مواجه شده است.

  مریم سلاجقه، کارشناس هواشناسی استان کرمان در گفتگو با مهر اظهار داشت: دمای ۵۲ درجه در شهر شهداد ثبت‌شده است و ربطی به منطقه گندم بریان ندارد و طبیعتاً دمای هوا در این منطقه در حال حاضر به‌مراتب بیشتر است و امکان ثبت آن در حال حاضر وجود ندارد.

  مردم بومی و گردشگران به هیچ عنوان برای ماجراجویی به گندم بریان و کویر مرکزی نزدیک نشوند زیرا خطر جدی افزایش دمای غیر قابل تحمل جان آنان را تهدید می کند

  وی به مردم و گردشگران توصیه کرد به‌هیچ‌عنوان برای ماجراجویی در این منطقه حضور پیدا نکنند زیرا دمای هوا مطابق شواهد در این منطقه غیرقابل‌تحمل و خطرآفرین است.

  وی افزود: اما در شهر شهداد ثبت دمای ۵۲ درجه بی‌سابقه بوده است و بیشترین دما در تیرماه سال ۸۴ و به میزان ۵۰.۴ درجه سانتی‌گراد ثبت‌شده است.

  سلاجقه تأکید کرد: وضعیت فعلی دمای هوا در شهداد تا پایان هفته ادامه دارد و میزان رطوبت هوا به کمترین میزان خود در سال‌های اخیر رسیده است.

  وی افزود: افزایش دما در جنوب کرمان نیز گزارش‌شده است و در بسیاری از شهرهای به ۴۹ درجه رسیده است اما برای ارتفاعات این مناطق در ساعات آینده بارندگی پراکنده را پیش‌بینی می‌کنیم که بر میزان رطوبت هوا می‌افزاید.

  وی در خصوص شهر کرمان نیز گفت در دو روز پیاپی درجه دما در این شهر ۳۹ درجه بوده اما کمینه هوا در کرمان نیز افزایش‌یافته است و به همین دلیل مردم بیش از هر زمان دیگر از گرمای هوا آزرده شده‌اند.

  بررسی آخرین وضعیت گرمترین شهر ایران در ساعات گذشته از زبان بخشدار شهداد

  اما برای بررسی آخرین وضعیت شهر شهداد با بخشدار شهداد تماس گرفتیم که وی از بروز شرایط سخت برای مردم منطقه از روز گذشته خبر داد و افزود: باوجود تمام مشکلات موجود مردم روزه‌دار سعی می‌کنند از فرصت‌های معنوی نهایت بهره را ببرند.

  مهدی حسنی رضا پور افزود: هم‌اکنون شرایط حضور در هوای آزاد در شهداد و تکاب و روستاهای اطراف به‌شدت سخت شده است، از ساعت ۱۲ روز گذشته که دمای هوا به ۵۲ درجه رسید با مشکلاتی در خصوص افزایش دما مواجه شده‌ایم و در حال حاضر نیز دمای هوا در حال افزایش است.

  خسارتها در حال ارزیابی است

  وی ادامه داد: رطوبت هوا در شهر به‌شدت کاهش‌یافته است و خنک‌ترین دمای موجود در روز جاری در شهداد ۴۰ درجه بوده است.

  وی از تلف شدن طیور و دام‌های مردم و خسارت به کشاورزی و مزارع و باغ‌ها خبر داد و افزود: خسارت‌ها در حال ارزیابی است و به‌زودی اعلام می‌شود.

  حسنی رضا پور ادامه داد: نامه‌نگاری‌ها در خصوص وضعیت منطقه در حال انجام است و آخرین وضعیت منطقه به فرمانداری و مراجع مرتبط اعلام می‌شود.

  نکته عجیب در نزدیکترین منطقه مسکونی به گرمترین نقطه زمین

  وی اما به نکته عجیبی اشاره کرد که باوجود پیگیری‌های مستمر مسئولان و نمایندگان مجلس در شهداد رفع نشده است.

  بخشدار شهداد گفت: نرخ برق و آب در شهداد که گرم‌ترین نقطه استان کرمان و منطقه گندم بریان در نزدیکی این شهر گرم‌ترین نقطه زمین است برای مردم این شهر عادی محاسبه می‌شود به این منظور که همان نرخی که مردم در مناطق سردسیر می‌پردازند شهدادی‌ها نیز دمای ۵۲ درجه سانتی‌گراد پرداخت می‌کنند.

  قطع برق در جیرفت به دلیل گرمای هوا

  وی افزود: طبیعتاً به دلیل گرمای بیش‌ازحد هوا میزان مصرف برق و آب در منطقه افزایش می‌یابد و این امر هزینه‌های سرسام‌آور و سنگینی را بر دوش مردم محروم منطقه می‌اندازد.

  نرخ برق و آب در شهداد که گرم‌ترین نقطه استان کرمان و منطقه گندم بریان در نزدیکی این شهر گرم‌ترین نقطه زمین است برای مردم این شهر عادی محاسبه می‌شود

  طبق آخرین پیگیری‌ها، در حالی دمای هوا در شهر ریگان و فهرج نیز به ۵۰ درجه رسیده است خبرها از برخی موارد قطع برق نیز حکایت دارد در همین چارچوب مدیر امور برق شهرستان جیرفت گفت: مصرف بالای برق مشترکان در سه هفته اخیر به علت گرمی هوا موجب سوختن یک پست زمینی و قطعی برق در بخشی از شهر جیرفت شد.

  عباس انجم شعاع با اشاره سوختن سه پست برق دیگر افزود: این مسئله به دلیل افزایش بیش‌ازحد استفاده از انرژی رخ‌داده است و برق بخشی از شهر جیرفت قطع شد که با حضور به‌موقع امداد این مشکل در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع شد.

  برق بیمارستان با دیزل تامین می شود

  وی همچنین افزود: پست برق محله بیمارستان کاشانی نیز ساعاتی قبل سوخت و از مدار خارج شد و در حال حاضر برق بیمارستان با موتور دیزل تأمین می‌شود و کارترمیم پست در حال انجام است.

  وی از مردم خواست در مصرف برق در ساعات پیش رو و با گرم‌تر شدن هوا صرفه‌جویی کنند.

  این در حالی است که کارشناسان کشاورزی نیز از کشاورزان و به‌ویژه نخل داران خواسته‌اند که اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی را به عمل‌آورند.

  آبیاری به‌موقع مزارع، باغ‌های و نخلستان‌ها، پوشش مناسب برای خوشه‌های خرما، جلوگیری از سم‌پاشی در ساعت گرم، کنترل تهویه هوا در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها ازجمله اقداماتی است که خواسته‌شده موردتوجه قرار گیرند.

  همچنین منابع پزشکی هم از مردم می‌خواهند از حضور در معرض تشعشع خورشید و فضای باز در ساعات گرم روز خودداری کنند و پس از افطار به میزان کافی از مایعات استفاده کنند و سعی کنند در روزهای انتهی هفته نیز مراقبتهای لازم برای جلوگیری از گرمازدگی را به عمل آوردند.

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه