جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • هشدار جدی به ورزشکاران کشور درمورد دوپینگ

  مجموعه : اخبار

  هشدار جدی به ورزشکاران کشور درمورد دوپینگ

  دکتر امیرعباس لشگری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، اظهار کرد: در 4 سال گذشته بیش از هزار نمونه تست دوپینگ از ورزشکاران در داخل و خارج اردوها و مسابقه‌ها به عمل آوردیم تا همواره از تیم پاک، سالم و عاری از دوپینگ برخوردار باشیم.

  در رقابت‌های انتخابی تیم ملی ووشو نیز ما خود از ستاد ملی مبارزه با دوپینگ درخواست کردیم تا از 18 ورزشکار حاضر در رقابت‌ها تست دوپینگ بگیرند که متاسفانه یکی از ورزشکاران با وجود اینکه در جریان کلیه آموزش‌های لازم برای پیشگیری از دوپینگ بود، قبل از اردو با تجویز پزشک اقدام به مصرف دارویی کرده بود که جزو داروهای دوپینگی محسوب می‌شود.

  وی افزود: اگر ورزشکار حرفه‌ای به دلیل بیماری یا هر دلیل دیگری با تشخیص پزشک اقدام به مصرف دارو یا مکمل می‌کند، قبل از مصرف حتی باید با کمیته پزشکی فدراسیونها پزشک تیم و یا ستاد ملی مبارزه با دوپینگ آن را در میان بگذارد تا از معافیت درمانی برخوردار شود.

  در این معافیت درمانی بر حسب دارویی که دکتر تجویز کرده، میزان و مدت زمان مصرف توسط پزشک یا ستاد مشخص می‌شود تا ورزشکار از اتهام دوپینگ تبرئه شود، در غیر این صورت ورزشکار تنها با داشتن نسخه پزشکی اگر اقدام به مصرف دارویی کند که جزو داروهای ممنوعه بوده و برای ورزشکار حرفه‌ای دوپینگ محسوب می‌شود، صددرصد مقصر است و دچار محرومیت می‌شود.

  لشگری خاطرنشان کرد: ورزشکاری که موفق به کسب مدال در تورنمنت‌های مختلف می‌شود، باید آگاه باشد حتی زمانی که اردو ندارد و در استراحت به سر می‌برد، فدراسیون جهانی آن رشته بدون اطلاع قبلی و سرزده از ورزشکار نمونه‌گیری به عمل می‌آورد بنابراین ورزشکار حرفه‌ای باید مراقب مصرف هر گونه دارو یا مکمل‌های پروتئینی یا غیر پروتئینی باشند تا خواسته یا ناخواسته با محرومیت دوپینگ روبه‌رو نشوند.

  وی گفت: نسخه پزشکی زمانی ورزشکار حرفه‌ای را از اتهام دوپینگ تبرئه می‌کند که ورزشکار قبل از مصرف دارو، هماهنگی لازم را با ستاد ملی مبارزه با دوپینگ یا کمیته پزشکی فدراسیون مربوطه انجام داده باشد و مجوز فعالیت درمانی بگیرد.

  در غیر این صورت اگر ورزشکاری اقدام به مصرف داروهای هورمون رشد که سبب افزایش قدرت و توان ورزشکار می‌شود هورمون آنابولیک (باعث تقویت عضلات می‌شود) داروی کورتن که برای سرماخوردگی است یا دگزامتازون برای رفع آلرژی و حساسیت توصیه می‌شود، استفاده کند. با محرومیت دوپینگ روبه‌رو خواهد شد.

  لشگری در پایان گفت: تمام تلاش ما این است تا تیم سالم و پاکی را راهی مسابقه‌ها کنیم. بنابراین وظیفه خود می‌دانیم که در وهله نخست با دادن آموزش‌های پیشگیرانه و سپس با همکاری تنگاتنگ با ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در این مسیر عملکرد موفقی داشته باشیم.

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه