جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • نکات مهم در روابط زن و مرد / نکات زندگی مشترک

  مجموعه : آموزش زناشویی , زندگی عاشقانه

  زندگی مشترک

  نکات مهم در روابط زن و مرد / نکات زندگی مشترک

  در این مطلب 20 پیشنهاد برای برخورد مناسب همسران با همدیگر را مشاهده می کنید که عمل کردن به آنها زندگی شما را از نو خواهد ساخت.

  ١. نسبت به همسر خود نگرشی مطلوب و متعالی داشته باشید و او را امانت الهی بدانید و در حفظ و نگهداری این ودیعه الهی تلاش کنید.

  ٢. به همسر خود احترام بگذارید و با وی محترمانه صحبت کنید و در ارتباط با او از عواطف سرشار و محبت بسیار دریغ نورزید.

  ٣. حقوق متقابل خود و همسر خود را بشناسید و در ایفای حقوق وی تلاش کنید.

  ۴. پدرومادر کانون منظومه خانوادگی هستند که تشعشعات عاطفی خود را در محیط خانواده می‌پراکنند و حیات عاطفی را رونق می‌بخشند.

  ۵. پدران و مادران پایه‌گذاران شخصیت فرزندان و معماران خوشبختی آنان هستند. پس در تقویت روابط خود هرچه بیشتر تلاش کنید.

  ۶.   همسر خود را فردی با ارزش و برخوردار از کرامت  انسانی بدانید.

  ٧. همسر خود را فردی مستعد کمال، پیشرفت و تحول بپندارید.

  ٨. به پیشرفت و ترقی و رشد شخصیت همسر خود علاقه‌مند باشید و زمینه را برای تحقق این امر فراهم کنید و از این طریق کانون خانواده را از زوال و فرسایش تدریجی مصون سازید و عرصه زندگی را برای نوآوری‌ها بگشایید.

  ٩. زمینه را برای پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر خود فراهم سازید و از داد و ستد عاطفی به سه شیوه قلبی، کلامی و عملی استفاده کنید. به شریک زندگی خود ابراز محبت کنید، او را قلبا دوست بدارید و با زبان عمل هم این امر را ثابت کنید.

  ١٠.  محبت خود را به همسرتان به صورت عملی نیز نشان دهید. سعی کنید در روز تولد او، یا سالگرد ازدواج یا مناسبت‌های دیگر به او هدیه دهید و از این طریق محبت خود را ابراز کنید.

  ١١. سعی کنید فهرستی از قابلیت‌ها و صفات مثبت همسر خود را درنظر بگیرید و به موارد مثبت وجود و شخصیت او کاملا توجه و در مناسبات با او به این قابلیت‌ها اشاره کنید. از صفات برجسته و مثبت او تعریف کرده و از این طریق فضای خانواده و گفت‌وگو را به فضایی گرم و صمیمی و آکنده از روحیه مثبت تبدیل کنید.

  ١٢. به جنبه‌های مشترک فکری و روحی خود و همسرتان توجه و به‌گونه‌ای عمل کنید تا خصایص مثبت و سازنده به تدریج بیشتر شود و از طریق خودآگاهی و خودسنجی به خودسازی برسید و صفات برجسته انسانی را در وجود خود و همسرتان تقویت کنید.

  ١٣. سعی کنید با همسرتان تفاهم و رابطه حسنه داشته باشید. این تفاهم می‌تواند در حضور دیگران یا در فضای خلوت زندگی صورت پذیرد. این امر مستلزم بهره‌گیری از «هنر خوب شنیدن و خوب گوش دادن» است. پس سعی کنید هنگام گفت‌وگو با همسرتان، به دقت به گفتار او توجه کنید و اجازه دهید که مطالب خود را به‌طور کامل بیان کند.

  ١۴. باور کنید که همسرتان انسانی است منحصربه‌فرد و واجد ویژگی‌های شخصیتی مثبت و منفی. لذا از مقایسه او با دیگران به‌شدت بپرهیزید. سعی کنید او را با گذشته‌اش مقایسه کنید و تغییرات رفتاری و پیشرفت فکری و اخلاقی وی را تحسین کنید.

  ١۵. سعی کنید حالات و روحیات همسر خود را بشناسید و فهرستی از آرزوها و علایق وی تهیه کنید و از انتظارات او آگاه شوید. سپس خود را به تأمین خواسته‌ها و علایق منطقی و اصولی وی ملزم کنید.

  ١۶. سعی کنید حریم یکدیگر را مراعات و از جر و بحث با هم خودداری کنید. مطالب بیجا را با سکوت خود یا ارایه پیشنهاد مناسب، به گفت‌وگوهای سازنده و ثمربخش تبدیل کنید.

  ١٧.  باور کنید که هر کلمه و گفتار شما، در بر دارنده بار عاطفی و روانی است که بر وجود شنونده تأثیر مثبت و منفی دارد لذا سعی کنید از زبان گرم، نرم، ملایم، و توأم با احترام و محبت استفاده‌کنید. هرگز از کلمات موهن، ملالت‌آور و تحریک‌آمیز استفاده نکنید.

  ١٨.  سعی کنید برای نیل به تفاهم و مناسبات بیشتر با همسرتان، از صداقت و راستی استفاده کنید. باور کنید که رمز خوشبختی و توفیق بسیاری از خانواده‌ها، صادق بودن آنها و بهره‌گیری از این صفت برجسته انسانی بوده است.

  ١٩.  به مدیریت کانون خانواده اهمیت دهید و سعی کنید در تصمیم‌گیری و هدایت زندگی از هماهنگی لازم برخوردار شوید. حدود وظایف هریک از اعضای خانواده را مشخص کنید و در برخورد با مسائل زندگی، سیاستی هماهنگ اتخاذ کنید.

  ٢٠. به موجب قانون مدنی کشور ما، مدیریت و مسئولیت نهایی در خانه با مرد است؛ این امر را در اداره امور خانه بپذیرید. در امور داخلی خانه زن و شوهر باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند؛ پس در برنامه‌ریزی‌های زندگی حقی برای همسرتان قایل شوید.

  راه هایی که از طریق آنها می توانید زندگی تان را از یکنواختی دربیاورید و آن را پرشور کنید :

  مسافرت های کوتاه آخر هفته را فراموش نکنید

  اغلب مردم وقتی از مسافرت حرف می زنند، تصور می کنند که مسافرت حتما باید چند روزه یا هفته ای، اسکان در هتل یا مسافرخانه، خرید سوغاتی و خلاصه هزینه های بالا را در نظر می گیرند ولی واقعیت این است که سفر می تواند با کمترین هزینه ها باشد. یک سفر کوتاه یک یا دو روزه در آخر هفته، با غذاهای ساده خانگی و اسکان در محل هایی با کمترین هزینه ممکن. اگر اهل اینترنت باشید، می توانید در سایت هایی که امکان مهمانی در شهرهای دیگر را می دهند، عضو شوید و به یک مهمانی یکی دو روزه رایگان بروید.

  از همسرتان قدردانی کنید

  مطالعات نشان می دهند که قدردانی و تشکر کردن از رفتارها و اعمال پسندیده افراد، بهبود عمیق عاطفی را دربر دارد. در ابراز محبت خسیس نباشید. از همسرتان صادقانه8 تعریف کنید. این احساس خوب را با همدیگر به اشتراک بگذارید. قدردانی، حس خوبی برای افراد هدیه می آورد و البته رنگ تازه ای هم به روابط تان می دهد. البته یادتان باشد که به موقع بازخوردهای اصیل را هم در نظر داشته باشید.

  به زندگی تان موج بیندازید

  اگر از شما بپرسند هدف از زندگی تان چیست و برای چه زندگی کرده اید، چه جوابی می دهید؟ اگر شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که احساس می کنید زندگی بیهوده ای داشته اید و هیچ تغییری در روند زندگی ایجاد نکرده اید، معطل نکنید. شروع کنید که به زندگی تان موج ببیندازید.

  نکات مهم در روابط زن و مرد / نکات زندگی مشترک

  فعالیت های تازه ای را شروع کنید

  بسیاری از زوجین بعد از مدتی به یک روند ثابت و یکنواخت در زندگی می رسند؛ روندی که در آن فعالیت های روزانه، کاملا مشخص و ثابت است. هیچ فعالیت تازه ای در آن نیست و زندگی براساس یک الگوی مشخص از پیش تعیین شده (مثل حضور در محل کار، بودن در کنار هم، دیدار خانواده ها، رسیدگی به فرزندان و …) در جریان است.

  برای اینکه زندگی پرشوری داشته باشید، فعالیت های تازه ای را شروع کنید. سرگرمی و «تفریح» داشته باشید. برخلاف تصور رایج که تفریح و بازی را نوعی وقت تلف کردن می دانند، روانشناسان معتقدند که «تفریح» یکی از نیازهای اساسی انسان هاست و در کنار نیازهایی مثل نیازهای فیزیولوژیک (نیاز به آب و غذا) و نیازهایی مثل نیاز به «عزت نفس» و «تعلق خاطر» قرار می گیرد.
  برنامه های تفریحی داشته باشید، مثل کوهنوردی، خوردن شام در یک فضای شاداب، پیاده روی یا حتی انجام بازی های مختلف در خانه یا بیرون از خانه.

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه