جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • موشک های توسعه یافته ایرانی در 3 دهه گذشته + عکس

  مجموعه : اخبار

  اسامی موشک های زمین به زمین ایرانی در سه دهه گذشته که شهید تهرانی مقدم مدیریتشان میکرد :

  موشک های شهاب 1 و 2

  موشک شهاب 3 :

  شهاب ۳ یک موشک بالیستیک میان‌برد سوخت مایع تولید ایران است که بر اساس موشک نودونگ طراحی شده‌است. طراحی این موشک به پروژهٔ مشترک موشک‌های بالیستیک ایران و کره شمالی در دهه ۱۹۸۰ باز می‌گردد که موشک دوربرد نودونگ در جریان آن تولید شد.

  نخستین آزمایش نودونگ که بر اساس طرح کلی خانواده موشک‌های روسی اس‌اس-۱ اسکاد تولید شده بود در دهه ۱۹۹۰ به طور مشترک توسط دو کشور ایران و کره شمالی انجام شد.

  اما پس از آن این همکاری به پایان رسید و ایران موشک شهاب ۳ را بر اساس نمونه‌های آزمایشی نودونگ-۱ که در سال ۱۹۹۳ دریافت کرده بود طراحی کرد. تمرکز اصلی تحقیقات کره‌ای‌ها در نودونگ و تفاوت اصلی آن با اسکاد ساخت موتوری بزرگ‌تر و پرقدرت‌تر از موتور موشک‌های اسکاد بوده که بتواند قدرت پیشرانه بیشتری را تولید کند.

  اولین نسخه شهاب۳ در تابستان سال ۲۰۰۳ وارد خدمت رسمی در نیروهای مسلح ایران شد.

  برد این موشک با کلاهک ۱۲۰۰ کیلویی تا ۱۳۰۰ کیلومتر، با کلاهک ۱ تنی تا ۱۵۰۰ کیلومتر و با کلاهک ۸۰۰ کیلویی تا ۱۷۰۰ کیلومتر اعلام شده‌است.

  موشک شهاب 3

  موشک فجر 3 : (بالستیک)

  فجر-۳ موشک بالستیک میان برد ساخته شده توسط ایران با برد نهایی نامشخص (حدود ۲۰۰۰ کیلومتر) است. مقامات ایرانی اظهار داشته‌اند این موشک قابلیت رادار گریزی داشته و توانایی اصابت چندین هدف به طور مستقل را دارد. (MIRV)

  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از این موشک در طول مانور پیامبر اعظم در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۰۶ پرده‌برداری کرد. سرتیپ حسین سلامی فرمانده نیروی هوایی، “آزمایش موفقیت آمیز یک موشک جدید با توانایی‌های فنی و تاکتیکی بیشتر نسبت به موشک‌هایی که قبلاً تولید شده است” را در تلویزیون اعلام کرد.

  او همچنین اظهار داشت که موشک سه کلاهک را حمل می‌کند که هر کلاهک می‌تواند هدف خود را به صورت دقیق مورد اصابت قرار دهد.

  برد موشک 75 کیلومتر می باشد.

  موشک فجر 3

  موشک عاشورا :

  نوامبر ۲۰۰۷، وزیر دفاع ایران، مصطفی محمد نجار، اعلام کرد ایران یک موشک جدید با نام عاشورا با برد ۲٬۰۰۰ کیلومتر را ساخته است. نجار گفت : “جمهوری اسلامی ایران قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد. هرگز هم انجام نخواهد داد. اما اگر کسی بخواهد به ایران حمله کند با پاسخ خرد کننده نیروهای مسلح مواجه خواهد شد.” اما اشاره‌ای نکرد که این موشک با موشک شهاب ۳ با برد ۲٬۱۰۰ کیلومتر چه تفاوتی دارد.

  او در جمع نیروهای شبه نظامی بسیج و در مانور آنها که همان هفته برگزار شده بود گفت : “ساخت موشک عاشورا، با برد ۲٬۰۰۰ کیلومتر، از موفقیت های وزارت دفاع است.

  به گفته هفته نامه دفاعی جین، عاشورا نشان دهنده دستیابی به موفقیت بزرگ در فناوری‌های موشکی ایران است. این موشک بالستیک میان برد دو مرحله‌ای، به جای فناوری سوخت مایع استفاده شود در موشک شهاب از موتورهای راکت سوخت جامد بهره می‌گیرد که به طور چشمگیری زمان راه اندازی و استقرار موشک را کاهش می‌دهد و از این رو، باعث کاهش مقدار زمان هشدار برای دشمن وافزایش دقت موشک می‌گردد.

  جین متذکر شده در حالی که توسعه این موشک تشابه‌هایی با موشک شاهین پاکستان دارد اما هیچ گونه شواهدی دال بر تبادل تکنولوژی از قبل با کشور پاکستان یا سایر شرکای مانند کره شمالی، هند و چین وجود ندارد. موشک عاشورا توسط صنایع شهید باقری و تحت نظر گروه صنعتی صنام (گروه ۱۴۰) که بخشی از سازمان صنایع دفاعی ایران محسوب می‌گردد توسعه یافته است.

  موشک عاشورا

  موشک قدر : (سریع ترین موشک)

  موشک قدر ۱۱۰، یک موشک بالیستیک با برد متوسط (۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتر) و ساخت ایران است. این موشک نخستین بار در یک رژه سالانه به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق رونمایی شد.

  موشک قدر ۱۱۰، مدل بهسازی شده موشک شهاب ۳ است و به «قدر ۱۰۱» هم مشهور است. در باور برخی، این موشک یک موشک دو مرحله‌ای است که مرحله اول آن، سوخت مایع و مرحله دوم، سوخت جامد دارد که به آن امکان داشتن برد ۲۰۰۰ کیلومتر را می‌دهد.

  این موشک در مقایسه با شهاب ۳ که نصب آن ساعت‌ها زمان می‌برد، زمان نصب بسیار کمتری دارد و در ۳۰ دقیقه نصب می‌شود.

  موشک قدر

  موشک سجیل : (بیشترین برد)

  سجیل نسلی از موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی ایران است. این موشک زمین‌به‌زمین دو مرحله‌ای، ۲ موتور سوخت جامد مرکب و بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارد و متخصصان ایرانی آن را ساخته‌اند.

  این موشک در ۲۲ آبان ۱۳۸۷ با حضور مصطفی محمد نجار با موفقیت آزمایش شد.

  موشک سجیل

  موشک فاتح 110 :

  فاتح ۱۱۰ موشک بالستیک تک مرحله‌ای سوخت جامد زمین به زمین ایرانی است که آزمایش موفقیت آمیز آن در سال ۱۳۸۱ انجام شد. مدل اصلی این این موشک حدود ۲۰۰ تا ۲۱۰ کیلومتر برد دارد.

  وزن هنگام پرتاب آن ۳۴۵۰ کیلوگرم است که ۵۰۰ کیلوگرم ان را کلاهک جنگی تشکیل می‌دهد. این موشک که ۸ متر و ۸۶ سانتیمتر طول دارد به احتمال زیاد بر اساس راکت زلزال-۲ ساخته شده و در واقع نوع هدایت شونده و دارای سیستم کنترلی زلزال-۲ است.

  فاتح-۱۱۰ برای جایگزینی موشک‌های قدیمی اسکاد ساخت شوروی تولید شده و هرچند تولید آن در ایران انجام شده اما بخش‌هایی از آن توسط پیمانکاران چینی تهیه شده است. در سال ۲۰۰۰ خزانه داری آمریکا شرکت صنعتی چینی دیوار بزرگ را به داشتن نقش کلیدی در طراحی این موشک متهم کرد.

  نسل چهارم این موشک که در سال ۱۳۹۱ معرفی شد دارای برد ۳۰۰ کیلومتر است.

  موشک زمین به زمین فاتح 110

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه