جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • مقاله درباره روز معلم و روز استاد

  مجموعه : مطالب گوناگون

  مقاله روز معلم, مقاله روز استاد

  مقاله درباره روز معلم و روز استاد

  مقاله ای درباره روز معلم (1)

  قدردانی وتجلیل ازمعلم،قدردانی ازباغبانی است که هرصبح سبدی ازصمیمیت با خودبه کلاس میبردو با انگشتان مهربان خویش،برشاخه قلبها،فردا راپیوندمیزند.معلم راتوقع نام نان نیست.این گمنام هرروز ازتنورداغ جانش،هزاران نان برسفره گرسنه دلها می بخشدوازعلقمه قلبش،هزاران مشک به خیمه های عطش میرساند.تجلیل ازمعلم،سپاس ازانسانی است که هدف وغایت آفرینش را تامین وسلامت امانتهایی راکه بدستش سپرده اند،تضمین میکند.

  روز معلم،بزرگداشت عشق وایثاراست.تجلیل زکسانی که علم راجرعه جرعه درجانها جاری میکنند. خودهمچوشمعی لحظه لحظه میسوزندوبادانش خویش جامعه رامیسازندوفردایی باشکوه رانویدمیدهند. روزبزرگداشت کسانی است که الف قدشان درراه تعلیم وتربیت خمیده میشودوعزیزانی که درسنگرعلم ودانش سربازانی دانشمند وبااخلاص تربیت میکنند.روزیادکردن ازگمنامان نام آشناست، آنانکه دفترهای خاطرات ازعطر یادشان آکنده است.

  براساس آموزه های دینی آموختن دانش به دیگران،آثارمعنوی ماندگاری برای آموزگاردرپی خواهدداشت. پیامبرخدا(ص)فرمود:«آدمی درروزرستاخیزمی آیدوباخودکارهای نیک چون ابرهای انبوه یاکوههای سربه فلک کشیده دارد.پس میگویدپروردگارا اینهاراکه من انجام نداده ام،پس ازکجایند؟خداوندمتعال میفرماید:این دانش توست که به مردم آموختی وپس ازتو بدان عمل کردند.

  تعلیم دهندگان علوم ومعلمان ارجمند جامعه،همانندمجاهددرراه خداهستندزیرادرراه پرورش شاگردان، ازهیچ کوششی فروگذارنمیکنند.پیامبراکرم(ص)میفرماید:«هرکس به مسجدبیایدوهدفش یاددادن ویادگرفتن نیکی باشدمانندمجاهددرراه خداست وهرکس برای غیرازاین بیاید،چون کسی است که به تماشای کالای دیگران آمده است»

  معلمی ارزش بسیاروالایی درنزدبزرگان مادارد،امام خمینی(ره)«معلمی راشغل انبیاء»میداندوشهیدرجایی معلمی راعشق میشماردومقام معظم رهبری«پرداختن به آموزش وپرورش وارج نهادن به معلم رایک اصل مهم ودرجه اول نظام اسلامی میخواند.اسکندردرپاسخ این سئوال که چرامعلم را بیش ازپدردوست میدارد،میگوید:زیرا پدرمن،مراازعالم ملکوت به زمین آورده واستادمرااززمین به آسمان برده است.


  مقاله روز معلم (2)

  معلمی شغل نیست؛ معلمی عشق است. اگر به عنوان شغل انتخابش کرده ای، رهایش کن و اگر عشق توست مبارکت باد. (شهید رجایی )

  اوست خدایی که در میان مردم درس نخوانده پیامبری از خودشان مبعوث کرد تا آیاتش را بر آنها بخواند وآنها را تزکیه کند وکتاب وحکمت بیاموزد . (سوره مبارکه جمعه ، آیه 2 )

  تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند، این موهبت را به پیامبران و اولیای پاک خویش ارزانی کرده است تا مسیر هدایت را به بشر بیاموزند و چنین شد که تعلیم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرینش  درآمد. معلم، ایمان را بر لوح جان و ضمیرهای پاک حک می کند و ندای فطرت را به گوش همه می رساند. همچنین سیاهی جهل را از دل ها می زداید و زلال دانایی را در روان بشر جاری می سازد.در این مسیر مقدس ، بزرگانی همچون علامه شهید استاد مرتضی مطهری گام نهاده اند که نامشان بر تارک زمان می درخشد . شهید مرتضی مطهری  یکی از آن معلمان راستین است که با نگاه  ترکیبی  به همه معارف بشری نظر می کند و   تمامی تلاشهای علمی و عملی را  مقدمه ای برای عبادت می داند و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را کامل می سازد . به همین مناسبت روز شهادت این بزرگ مرد فرزانه را روز معلم نامیدند .

  امام خمینی (ره) در رابطه با نقش معلم می فرمایند:

  نقش معلم در جامعه، نقش انبیاست؛ انبیا هم معلم بشر هستند. تمام ملت باید معلم باشند؛ فرزندان اسلام تمام افرادش معلم باید باشند و تمام افرادش متعلم.

  حضرت امام جعفر صادق (ع)  در رابطه با مقام ومنزلت معلم می فرمایند:

  «هنگامی که روز قیامت شود، خداوند تمام انسان ها را جمع می کند و چون ترازوی اعمال نهاده شد و خون شهیدان را با مرکب قلم عالمان و معلمان بسنجند، ارزش مرکب آنان بر خون شهیدان فزونی خواهد داشت ». این ارزش بدان جهت است که شهیدان در سایه علم و تربیت معلمان  و تعلیم شایسته آنان به خدا راه یافته و لیاقت شهادت نصیبشان شده است.

  حضرت امام سجاد (ع)  در رابطه با مقام معلم می فرمایند:

  حضرت سجاد (ع) در فرمایشات خود سفارش بسیاری در حفظ حقوق معلم از سوی شاگردان دارند  و می فرماید:« حق کسی که عهده دار تعلیم توست آن است که او را بزرگ شماری و مجلس او را سنگین بداری و نیکو به وی گوش فرا دهی و روی خود را بر او کنی و با او بلند سخن نگویی و کسی را که از او چیزی  می پرسد تو پاسخ ندهی و بگذاری که خود او پاسخ گو باشد و در مجلس او با هیچ کس به صحبت ننشینی و در محضر او بدگویی از کسی نکنی و اگر از او در نزد تو بدگویی شد از او دفاع کنی و عیب پوشش باشی و فضایل و مناقب او را آشکار کنی و با دشمنش همنشینی نکنی و با دوستش دشمنی نورزی؛ پس چون چنین کردی، فرشتگان خدای تعالی به سود تو گواهی خواهند داد که مقصد و مقصود تو از او و فرا گرفتن دانش او فقط برای خدا بوده نه به خاطر مردم ».

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه