جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • مضرات نوشابه بعد از گذشت یک روز از مصرف

  مجموعه : پزشکی و سلامت , خواص موادغذایی

  ضررهای استفاده از نوشیدنی های انرژی زا

  سال گذشته، سازمان بهداشت جهانی بعد از این که دریافت مصرف نوشیدنی های انرژی زا رو به افزایش است، آن را خطری برای سلامت عمومی خواند. اکنون یک داده نمایی ایجادشده در وبسایت personalize.co.uk مدعی است که دقیقاً نشان می دهد بعد از 24 ساعت از مصرف نوشیدنی انرژی زا چه بلایی سر بدن می آید.

  مضرات نوشابه

  این داده نمایی که با استفاده از اطلاعات به دست آمده از منابعی همچون خدمات ملی سلامت انگلستان (NHS)، مدیریت غذا و داروی ایالات متحده (FDA)،  رد بل به عنوان یک تولیدکننده نوشیدنی های انرژی زا ایجاد شده است، دنباله داده نمایی دیگری است که در اوایل این ماه با انتشار “کوکاکولا در مدت یک ساعت بعد از نوشیدن آن چه اثراتی بر بدن می گذارد” گسترش یافت.

  با این حال، این داده نمایی جدید جزئیات کاری را نشان می دهد که نوشیدنی انرژی زا (برای مثال، یک بطری رد بل) در مدت 24 ساعت با بدن می کند.

  نوشیدنی های انرژی زا با عنوان تقویت کننده عملکرد روانی و فیزیکی بدن به فروش می رسند. کافئین رایج ترین محرک در این نوشیدنی ها است، اما بعضی از برندها از محرک های گیاهی دیگری همچون گوارنا و جینسنگ استفاده می کنند.

  بر اساس گفته مدیریت خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA) میزان کافئین موجود در یک بطی نوشیدنی انرژی زا می تواند از 80 میلی گرم تا بیش از 500 میلی گرم باشد. برای مقایسه، یک فنجان قهوه 5 اونسی حدود 100 میلی گرم کافئین دارد.

  نوشدنی های انرژی زا، مانند نوشابه، میزان شکر بالایی نیز دارند. برای مثال، یک قوطی رد بل 250 میلی لیتری حدود 27.5 گرم شکر دارد.

  مطالعات متعدد نشان داده اند که نوشیدنی های انرژی زا می توانند اثرات منفی روی سلامت داشته باشند. برای مثال، مطالعه انجام شده در سال 2013 که در مدیکال نیوز تودی منتشر شده است دریافت که نوشیدنی های انرژی زا کارکرد قلب بزرگسالان سالم را تغییر می دهد، اما در مطالعه ای دیگر، مصرف نوشیدنی های انرژی با سایر رفتارهای ناسالم مانند سیگار کشیدن مرتبط دانسته شده است.

  اما این نوشیدنی های انرژی زا بعد از مصرف شدن دقیقاً چه کاری با بدن ما می کنند؟

  خروج کافئین از بدن ممکن است 24-12 ساعت بعد از مصرف رخ دهد

  این داده نمایی مدعی است افرادی که مرتباً از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنند، ممکن است در مدت 24-12 ساعت بعد از مصرف، کافئین از بدنشان خارج شود که علائمی همچون سر درد، زودرنجی و یبوست دارد.

  دکتر فاریموند توضیح داد که این علائم مکن است تا 9 روز ادامه داشته باشد و شدت آن به میزان کافئین مصرفی بستگی دارد.

  طبق این داده نمایی، برای مصرف کنندگان مرتب نوشیدنی های انرژی زا حدود 12-7 روز طول می کشد تا بدن با دریافت مرتب کافئین سازگار شود. وقتی بدن به این نوشیدنی ها عادت کرد، دیگر با مصرف آنها تقویت نمی شود.

  افت سطح قند، تحلیل انرژی و خروج کافئین

  طبق این داده نمایی، در مدت 10 دقیقه بعد از مصرف یک نوشیدنی انرژی زا کافئین وارد جریان خون شده و سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود.

  در 45-15 دقیقه بعد، سطح کافئین در جریان خون به بالاترین میزان خود می رسد. در نتیجه، فرد احساس هوشیاری بیشتری کرده و تمرکز بالاتری را تجربه می کند.

  دکتر استوارت فاریمون در گفتگو با دیلی میل اظهار داشت: “کافئین یک داروی فریبگر است که به طور موقت مسیرهای آدنوزین (ماده شیمیایی درگیر در میزان خستگی ما) را مسدود کرده، شما را تقویت کرده و به شما امکان می دهد که احساس کنید که مولکول های خوب در مغزتان، مانند دوپامین، آزاد می شوند. شما نیز خود را هشیارتر حس کرده و حس خوبی نسبت به خود به دست می آورید”.

  کل کافئین در عرض 50-30 دقیقه از مصرف نوشیدنی انرژی زا جذب می شود و کبد نیز با جذب قند بیشتر در جریان خون به آن پاسخ می دهد.

  در عرض یک ساعت، اثرات کافئین شروع به فروکش کردن کرده و افت سطح قند رخ می دهد. سطوح انرژی نیز تحلیل رفته و خستگی بروز می کند.

  حدود 6-5 ساعت طول می کشد که بدن کاهش 50% در میزان کافئین در جریان خون را بازیابد —معروف به نیمه عمر— که این مدت در زنانی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند احتمالاً دوبرابر است. به طور متوسط 12 ساعت طول می کشد تا بدن به طور کامل کافئین را از جریان خون حذف کند. البته این مدت به عوامل فردی نیز بستگی دارد.

  دکتر فاریموند اظهار داشت: “بارداری، آسیب کبدی و سایر داروها نیز می توانند سرعت دفع کافئین از بدن را کاهش دهند. مهمتر این که، کودکان و نوجوانان نیمه عمر بسیار طولانی تری دارند و این بدان معناست که کافئین به مدت طولانی تر و میزان بالاتر از بزرگسالان در جریان خون آنها باقی می ماند. به این دلیل است که نوشیدنی های کافئین دار می توانند سبب بروز مشکلات رفتاری و اضطراب در کودکان شود”.

  اگرچه اطلاعات ارائه شده در این داده نمایی جدید نیستند، اما می تواند پرتوی بر این بیفکنند که چرا این همه مطالعه به بررسی موضوع سلامت نوشیدنی های انرژی زا پرداخته اند.

  با این وجود، مصرف نوشیدنی های انرژی زا رو به افزایش است به طوری که بین سالهای 2008 تا 2012 در ایالات متحده، 60% افزایش داشته است.  مصرف این نوشیدنی ها در میان کودکان و نوجوانان شایع تر اسن به طوری که سال گذشته مطالعه ای در کراکز کنترل و پیشگیری از بیماری نشان داد که حدود 73% از کودکان به صورت روزانه کافئین مصرف می کنند که بخش اعظمی از آن از طریق نوشیدنی های انرژی زا و قهوه می باشد.

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه