جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • قیمت نفت اوپک و برنت | قیمت نفت امروز ایران 95

  مجموعه : اخبار , اخبار اقتصادی

  قیمت نفت, قیمت نفت اوپک, قیمت نفت برنت

  قیمت نفت اوپک و برنت | قیمت نفت امروز ایران 95

  23 دی 1395

  امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با رشد 76 سنتی مواجه شد و بشکه‌ای 55 دلار و 86 سنت در لحظه انتشار خبر به فروش رفت.

  همچنین قیمت نفت آمریکا هم رشد 62 سنتی را تجربه کرد و بشکه‌ای 52 دلار و 87 سنت خرید و فروش شد.

  براساس گزارش بلومبرگ در گروه فرآورده‌های نفتی هم نفت کوره افزایش 2.3 دلار و بنزین 2.1 دلار و گازوئیل 7.5 دلار افزایش داشت.

  خبرگزاری رویترز درباره دلیل افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی نوشت: اجرای توافق کشورهای اوپک مبنی بر کاهش قیمت نفت و همچنین پیش‌بینی افزایش تقاضا در چین 2 عامل مهم برای بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی شد.

  سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه نوامبر توافق کردند که 1.2 میلیون بشکه در روز از ابتدای سال جدید میلادی به مدت شش ماه تولید خود را کاهش دهند،‌همچنین کشورهای غیراوپک نیز 600 هزار بشکه تولید خود را کاهش خواهند داد.

  طی روزهای گذشته شواهدی است مبنی بر اینکه این کشورها به تعهدات خودشان عمل می‌کنند.

  بژانر شلدروف رئیس تحلیلگران کالا در بازار SEB در اسلو گفت: همه پیش بینی ها اکنون بر روی اجرای توافق اوپک متمرکز است که به نظر می‌رسد آنها دارند به این توافق عمل می‌کنند.

  خالد الفالح وزیر انرژی عربستان امروز پنج‌شنبه، گفت: توافق اوپک، عدم توازن در بازار نفت را از بین می‌برد و قیمت هم به این توازن عرضه و تقاضا اواخر امسال پاسخ خواهد داد.

  فالح در کنفرانس خبری در ابوظبی اعلام کرد: تقاضای جهانی برای نفت در سال 2017 یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و طی دو سه سال آینده، تقاضا خیلی بیشتر خواهد شد.

  اسام المرزوق وزیر نفت کویت هم در این کنفرانس خبری اعلام کرد: کاهش تولید توسط این کشور بیش از آنچه که در توافق اوپک قول داده بود اجرا شده است.

  جبار علی اللعیبی وزیر نفت عراق هم به خبرنگاران گفت: این کشور امیدوار به قیمت بهتری است. عراق تا 170 هزار بشکه تولید نفت خود را کاهش داده و طی این هفته 40 هزار بشکه نیز کاهش خواهد داد.

  مؤسسه تحقیقاتی BMI اعلام کرد:«اجرای توافق کشورهای اوپک و غیراوپک مبنی بر کاهش تولید نفت عملی می‌شود و نتیجه مثبتی هم بر بازار دارد. اجرای تعهدات آنها را محاسبه می‌کنیم که 73 درصد عملی شده است».

  تحلیلگران می‌گویند در سال آینده تقاضای نفت از سوی چین افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت، آنها مستندات این تحلیل را افزایش 13.7 درصدی تعداد وسایل نقلیه به فروش رفته در چین عنوان می‌کنند.

  به گفته آنها، فروش وسایل نقلیه در فاصله سال‌های 2015 و 2016 در این کشور 13.7 درصد رشد داشته و به 28 میلیون وسیله نقلیه رسیده است.

  شرکت ملی نفت چین معتقد است تأثیر این افزایش فروش خودرو در چین، میزان واردات این کشور را در سال 2017، 5.3 درصد افزایش خواهد داد.

  شرکت ملی نفت چین همچنین اعلام کرده است که تقاضا در این کشور در سال 2017 با رقم 12 میلیون بشکه در روز رکود جدیدی را ثبت خواهد کرد.

  21 دی

  امیدواری به اینکه برخی کاهش تولید های برنامه ریزی شده از سوی اوپک و سایر تولید کنندگان اجرایی خواهد شد موجب شد تا قیمت نفت امروز اندکی افزایش یابد. دیروز تردیدها نسبت به اجرایی شدن کاهش تولید نفت موجب افت قابل توجه قیمت نفت شده بود.

  به گزارش رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت، امروز با 25 سنت افزایش نسبت به دیروز به 55 دلار و 20 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز 26 سنت افزایش داشت و به 52 دلار و 22 سنت رسید.
  تحلیلگران گفتند، به رغم تردیدها در خصوص اجرای کامل توافق کاهش تولید، انتظار می رود برخی تولید کنندگان به ویژه عربستان و ابوظبی تولید خود را کاهش دهند.

  داچ بانک روز سه شنبه اعلام کرد: «جدیدترین اظهارات اعضای اوپک… نشان می دهد که اعضا در حال تعدیل میزان تولید خود هستند تا از توافق کاهش تولید تبعیت کرده باشند.»

  موسسه بی ام آی ریسرچ هم اعلام کرد: «کاهش تولید های هماهنگ از روند برقراری توازن مجدد در بازار حمایت خواهد کرد و موجب کاهش حجم ذخایر جهانی نفت خواهد شد. این روند موجب می شود تا ما در پیش بینی مان از قیمت نفت برای سال 2017 تجدید نظر کنیم و آن را به 57 دلار افزایش دهیم.»

  تجار گفتند، تقاضای قوی برای نفت از سوی هند نیز در تقویت قیمت ها موثر بوده است. تقاضا برای نفت از سوی سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان در ماه دسامبر به 16.53 میلیون تن رسید که 4.3 درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

  به رغم این امیدواری ها، بسیاری از تحلیلگران این ریسک را محتمل می دانند که کل تولید نفت، آن مقدار که انتظار می رود کاهش نیابد.

  قیمت نفت دیروز به دلیل نگرانی ها از افزایش تولید ایران و عراق حدود 4 درصد کاهش یافت.

  قیمت نفت در روز جمعه در میان حجم کم مبادلات آسیایی در آستانه کریسمس و تعطیلات سال نوی میلادی و از آنجایی که تاجران سعی کردند تا از افزایش های روز گذشته سود ببرند، کاهش یافت.

  هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 33 سنت کاهش 54.72 دلار فروخته شد. این شاخص نفتی روز گذشته 1.1 درصد رشد قیمتی را ثبت کرده بود.

  نفت خام آمریکا نیز با 38 سنت کاهش 52.57 دلار معامله شد. این نوع نفت نیز روز گذشته 0.9 درصد افزایش قیمت داشت.

  جاناتان برت، تحلیلگر بازار نفت در این رابطه گفت: «بعد از افزایش‌های دیگر، تاحدی شناسایی و برداشت سود وجود دارد. همچنین قیمت نفت به علت تقویت دلار تضعیف شده است.»

  «اما در مجموع، حقیقت این است که دلار و کالاهای اساسی در حال افزایش است به شما می‌گوید که یا تقاضا برای کالاهای اساسی افزایش یافته یا نیاز به عرضه بیشتر است.»

  ارزش دلار امروز ثابت ماند اما چندان از بالاترین رقم 14 سال گذشته فاصله نگرفته است. افزایش ارزش دلار، قیمت کالاهای اساسی را برای مالکان دیگر ارزها گران تر می سازد.

  قیمت نفت در محدوده بالاترین سطح از نیمه سال 2015 تاکنون در حال معامله است و این افزایش ناشی از توافق اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی برای کاهش تولید تقریبا روزانه 1.8 میلیون بشکه از ابتدای ماه ژانویه است.

  برت پیش بینی می کند قیمت نفت آمریکا در سه ماه نخست سال آینده به حدود 60 دلار و نفت برنت در همین مدت به 62 تا 63 دلار برسد.

  موسسه مشاوراتی پوتن اند پارتنرز در یادداشتی در روز پنج شنبه نوشت این کاهش تولید با نخستین فروش نفت ذخایر راهبردی آمریکا در ماه ژانویه همزمان شده است. «اگر تمامی فروش برنامه ریزی شده انجام شود، ذخایر راهبری آمریکا در سال های 2017 تا 2025 حدود 190 میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.» حجم کنونی ذخایر آمریکا 695 میلیون بشکه است.

  پوتند ادامه داد هرچند این حجم اندک است اما «دولت آمریکا این نفت را زمانی به بازار اضافه می کند که اوپک در تلاش است تا آن را از بازار خارج کند.»

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه