جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • قیمت آب و برق گران می شود ؟

  مجموعه : اخبار , اخبار اقتصادی

  آیا آب و برق افزایش قیمت می یابد ؟

  «حمید چیت چیان» وزیر نیرو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای اصلاح فرهنگ مصرف آب و برق، از کودکی باید برنامه ریزی کنیم که در این زمینه با اموزش و پرورش طرح هایی را در دست اقدام داریم.

  این عضو کابینه دولت با بیان اینکه در دو سال گذشته دستاوردهای بسیاری در بخش آب و برق داشتیم و در هفته دولت سال جاری نیز برخی پروژه ها به بهره برداری می رسند، گفت: نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه که نخستین نیروگاه تلمبه ذخیره ای در کشور است، دارای 4 واحد است که نخستین واحد آن در دولت گذشته تکمیل شد و 3 واحد دیگر در دولت یازدهم تکمیل شده و به بهره برداری رسید که در هفته دولت امسال بهره برداری از آن رسما اعلام می شود؛ این نیروگاه نقش مهمی در تنظیم فرکانس برق کشور ایفا خواهد کرد.

  قیمت آب و برق

  وی افزود: همچنین برای تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی، کاهش برداشت از این منابع در برنامه قرار دارد؛ از اینرو برنامه ریزی شده نیروگاههای کشور که تاکنون از منابع زیرزمینی برای تأمین آب مورد نیاز خود بهره می گرفتند، از این پس از پساب تصفیه خانه های فاضلاب بهره بگیرند که در این خصوص، نخستین طرح در نیروگاه شهید مفتح همدان ایجاد شده و در روزهای آینده، طرح استفاده این نیروگاه از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان به بهره برداری می رسد.

  وزیر نیرو با بیان اینکه طبق مصوبه شورای عالی آب، از این پس هیچ طرح انتقال آبی از حوضه ای به حوضه دیگر، به جز استفاده شرب، تصویب نمی شود، گفت: طرح های انتقال آبی که پیش از یک سال پیش به تصویب رسیده بودند مشمول این مصوبه نمی شوند. وی ادامه داد: هنوز بین هزینه ها و درآمدهای صنعت آب و برق فاصه معناداری وجود دارد و همین مسئله موجب می شودکه توسعه ظرفیت های انتقال، توزیع و تولید برق با مشکل مواجه شود.

  چیت چیان با بیان اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت، حدود 20 هزار میلیارد تومان در صنعت برق مجموع بدهی وزارت نیرو به نیروگاهها، بانک ها، پیمانکارها، مشاوران و … بود، گفت: این رقم اکنون به 15.5 هزار میلیارد تومان رسیده و علاوه بر این 5 هزار میلیارد تومان هم بدهی به بخش اب داریم.

  وی افزود: اگر تمامی سررسیدهای اوراق مشارکت فروخته شده را نیز به این رقم اضافه کنیم، میزان بدهی های وزارت نیرو به 30 هزار میلیارد تومان می رسد.

  وزیر نیرو با بیان اینکه در صورت رفع تحریم ها، تولیدکنندگان داخلی به فراموشی سپرده نمی شوند، گفت: شرایط پساتحریم، شرایط دستیابی بیشتر به تکنولوژی و فناوری ها و ایجاد شرایط بهتر برای انتقال دانش و فناوری است. وی ادامه داد: برنامه ریزی کرده ایم که توربین های کلاس F در ایران تولید شوند و راندمان نیروگاههای سیکل ترکیبی از زیر 50 درصد به 58 درصد برسد.

  این عضو کابینه دولت با بیان اینکه امکان فاینانس پروژه های آب و برق و سرمایه گذاری مستقیم شرکت های خارجی در ایران وجود دارد، گفت: هیچ قراردادی با هیچ کشوری نخواهیم داشت مگرآنکه در کنار ان، انتقال تکنولوژی صورت بگیرد.

  چیت چیان از برنامه وزارت نیرو برای حذف شبکه فشار ضعیف به منظور کاهش تلفات برق خبر داد و گفت: برنامه ریزی کرده ایم تا در آینده پست های 20 کیلوولت تا حد ممکن به مصرف کنندگان نزدیک شود و سیستم های میترینگ و کنتور مصرف کندگان اصلاح شود تا به کاهش هدررفت در بخش برق بینجامد.

  وی ادامه داد: همچنین هوشمندسازی شبکه برق یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت نیرو برای کاهش تلفات است.

  وزیر نیرو در پاسخ به سوالی در خصوص سهم کشاورزی در مصرف آب ایران گفت: اینکه کشاورزی 90 درصد در مصرف آب سهم دارد یا 80 درصد هیچ تغییری در راهبردهای مصرف آب در بخش کشاورزی ایجاد نمی کند؛ آنچه مسلم است ما نسبت به دیگر کشورها در بخش کشاورزی مصرف آب بیشتری داریم که اصلاح این روند با همکاری وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است.

  چیت چیان با بیان اینکه روش های جلوگیری از تبخیر آب در مخازن سدها و دریاچه ها، مسئله جدیدی است که در دنیا مطرح است، گفت: در ایران نیز دو نفر از محققان دانشگاه تبریز موفق به ساخت ماده ای شده اند که این ماده می تواند به صورت لایه ای بر روی آب یک دریاچه قرار گیرد و میزان تبخیر آن را به شدت کاهش دهد.

  وی افزود: وزارت نیرو به دنبال این است که نظر کارشناسی و تخصصی کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست را در این خصوص که این ماده تأثیری بر روی کیفیت اب دریاچه ها نمی گذارد یا در صورت تأثیثرگذاری، میزان ان چقدر است، جویا شود و تا زمانی که این کارشناسی صورت نگیرد، استفاده ای از آن صورت نخواهد گرفت.

  وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر کار خاصی برای کاهش تبخیر آب مخازن سدها و دریاچه های کشور انجام نمی دهیم اما تلاش می کنیم با تغذیه مصنوعی ابخوان ها، آب را از مخازن سدها و دریاچه ها به مخازن زیرزمینی منتقل کنیم تا به این طریق از تبخیر جلوگیری شوند. چیت چیان با بیان اینکه در تیرماه سال جاری جمعا به 6 هزار و 687 روستا با تانکر آبرسانی سیار صورت گرفته است، گفت: در مجلس مصوب شده بود که برای اجرای طرح های ابرسانی روستایی 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به وزارت نیرو پرداخت شوند که تا امروز این رقم پرداخت نشده است.

  این عضو کابینه دولت با بیان اینکه هیچ برنامه جیره بندی آب یا زمان بندی و ایجاد محدودیت در مصرف آب در شهرهای کشور نداریم گفت: در حال حاضر بحرانی ترین وضعیت تأمین آب را در سه شهر بوشهر، بندرعباس و کرمان داریم. وی افزود: موفق شدیم در سال جاری شهر سنندج را از جمع شهرهای با وضعیت قرمز تأمین آب جدا کنیم و وضعیت ابرسانی به این شهر را بهبود بخشیم.

  وزیر نیرو با بیان اینکه مطمئنا مسئولان وزارت نفت نسبت به قانون تسلط کافی دارند، گفت: سیاست گذاری صادرات برق با وزارت نیرو و سیاست گذاری صادرات گاز با وزارت نفت است و اگر در جایی عنوان می شود که با وجود ذخایر عظیم گاز در ایران، تولید برق در نیروگاههای حرارتی و صادرات آن مقرون به صرفه نیست باید پرسید پسدر کجای دنیا و با چه شرایطی صادرات برق مقرون به صرفه است؟

  وی افزود: اینکه گفته می شود صاردات برق ایران که برق از گاز طبیعی تولید می شود، توجیه اقتصادی ندارد، بر پایه طالاعات نادرست است و صحت ندارد.

  چیت چیان خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که گاز طبیعی با همان قیمتی که مجتمع های پتروشیمی تحویل می شود به نیروگاهها هم تحویل شود. وزیر نیرو با بیان اینکه فعلا برنامه ای برای اتصال شبکه برق ایران به اروپا نداریم، گفت: برای اصدرات برق به کشورهای همسایه برنامه های توسعه ای متعددی داریم.

  چیت چیان در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: برنامه احیای دریاچه ارومیه برنامه ای 10 ساله است، به طوری که دو سال اول یعنی سال 93 و 94 سال تثبیت دریاچه و 8 سال بعد سالهای افزایش حجم آب دریاچه است تا بتوانیم ظرف 10 سال این دریاچه را احیا کنیم. این عضو کابینه دولت در خصوص افزایش قیمت آب و برق گفت: در نخستین جلسه شورای عالی اقتصاد قرار است افزایش قیمت آب و برق مطرح شده و بررسی شود اما در حال حاضر افزایش قیمت آب و برق نه به دار است و نه به بار.

  منبع : قدس آنلاین

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه