جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • غذای (تغذیه) گیاهان چگونه باید باشد؟

  مجموعه : مطالب گوناگون

  غذای گیاهان, تغذیه گیاهان

  غذای (تغذیه) گیاهان چگونه باید باشد؟

  غذای گیاه دارای سه ترکیب اصلی نیتروژن (N) برای رشد برگ‌ها و سبزکردن گیاهان در حال زرد شدن، فسفات (P2O5) برای رشد برگ‌ها و پتاس ( K2O) برای رشد گل‌ها، سایر عناصر موجود غذای گیاه، عناصر Trace (به آن‌ها ریزمغزی هم می‌گویند) هستند، این عناصر عموما در بیشتر کودهای مرکب موجود هستند.
  چه موقع باید به گیاهانتان غذا بدهید؟
  اگر گیاه شرایط خیلی بدی دارد، همین حالا لازم است این کار را بکنید. در غیر این صورت تغذیه فقط به طور کلی در فصل رشد یعنی بهار و تابستان انجام می‌شود که دفعات بیشتری به گیاه آب می‌دهیم. اگر تازه گلدان گیاهتان را عوض کرده‌اید، چند ماه تا تمام شدن غذای درون کمپوست فرصت دارید. در صورتی که خاک مورد کاشت کمپوست غنی باشد به جز در مواقع خاص احتیاجی به اضافه کردن مواد غذایی نیست میزان مواد افزودنی بر حسب حجم گلدان و سن گیاه و فصل رشد و زمان گل دادن متغیر است. هنگام استراحت گیاه یعنی فصل پاییز و زمستان تغذیه را متوقف کنید.
  اکثر گیاهان هر دو تا چهار هفته یکبار به غذا نیاز دارند. اغلب دادن غذای کمتر در دفعات کمتر بهتر از دادن غذای زیاد در فواصل زمانی نامنظم است. برای برخی از گیاهان از قبیل سرخس‌ها باید غذا را رقیق کنید، برخی دیگر از گیاهان (مانند آزالیا و بگونیا) آهک موجود در بعضی از کودهای گرانوله را تحمل نمی‌کنند.
  کود با جذب کند که به طور کلی برای گیاهان بیرون از خانه استفاده می‌شود، مواد مغذی را به کندی و در دوره‌ای طولانی منتشر می‌کند. این نوع کود را می‌توانید هنگام تعویض گلدان با کمپوست مخلوط کنید. هر چند راه بسیار ساده‌ای برای کود دهی است، اما هیچ گونه کنترلی بر روش تغذیه نخواهید داشت و هنگام زمستان که گیاه باید به خواب برود به مشکل بر می‌خورید.
  اگر زمان کوددهی را فراموش می‌کنید،راحت‌ترین راه تغذیه گیاه قرص‌ها و چوب‌ها است. این قرص‌ها یا چوب‌ها را در خاک فرو می‌کنند و مواد مغذی آن‌ها طی یک یا بیش از یک ماه منتشر می‌شود.
  مشکل این شیوه این است که غذا به صورت یکنواخت در سرتاسر سیستم ریشه منتشر نشده و گاهی اوقات بعد از مدت‌ها به کار بردن آن فراموش می‌شود که دوباره این قرص‌ها را قرار دهید.
  کود مایع بهترین شیوه تغذیه گیاه است
  کود مایع به احتمال زیاد بهترین شیوه تغذیه گیاه است، زیرا به اندازه کافی غذا به تمام سیستم ریشه گیاه می‌رسد. همچنین می‌توانید آن را با توجه به دوره رشد یا خواب گیاه تنظیم کنید. برای توزیع بهتر این کود بهتر است قبل از دادن آن به گیاه، مطابق معمول گیاهتان را آب بدهید از پودرهای قابل حل نیز می‌توانید به همین شیوه استفاده کنید. اگر گیاهتان خیلی ناراحت به نظر می‌رسد، غذای قابل حل بهترین راه سرحال کردن سریع آن است.
  توجه شود همیشه گیاهان دچار کمبود مواد غذایی نیستند، گاهی جذب زیاد مواد غذایی نیز مشکل ساز است. اگر گیاه شما دارای رشد تابستانه کند و رشد زمستانه متوقف است و یا نقاط سوخته در حاشیه و متن برگ‌ها مشاهده کردید و اگر برگ‌ها پژمرده هستند و لکه‌های سفید نمکی روی خاک مشاهده می‌کنید همه از عوارض بیش‌تر بودن عناصر غذایی است.
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه