جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • عکس های علی دایی و همسرش + بیوگرافی کامل

  مجموعه : بیوگرافی , بیوگرافی ورزشکاران

  تصاویر علی دایی و بیوگرافی

  علی دایی سفیر یونیسف، بازیکن سابق باشگاه‌های تاکسیرانی تهران، بانک تجارت، پرسپولیس، السد قطر، آرمینیا بیله فلد، بایرن مونیخ، هرتابرلین، الشباب امارات، صبا باتری، سایپا البرز و سرمربی سابق تیم پرسپولیس تهران است.

  علی دایی

  وی ۱۰۹ گل ملی در کارنامهٔ خود دارد و با فاصلهٔ زیادی بهترین گلزن بازی‌های ملی در تاریخ فوتبال مردان جهان است. او همچنین با انجام ۱۴۹ بازی ملی بعدجواد نکونام رکورددار بیشترین تعداد بازی در تیم ملی فوتبال ایران بود. دایی سابقه عضویت در کمیته فوتبال فیفا را دارد.

  دایی در سال ۱۳۸۳ از رئیس‌جمهور محمد خاتمی «نشان افتخار شجاعت» دریافت کرد. همچنین وی دارنده نشان بین‌المللی صلح از مؤسسه بین‌المللی صلح می‌باشد

  زندگی شخصی علی دایی :

  علی دایی در سال ۱۳۴۸ در استان اردبیل و در شهرستان اردبیل محله خیرال متولد شد. در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران در دانشگاه شریف پذیرفته شد، اما به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورود به دانشگاه رد شد. همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب هم قبول شد و دو ترم هم به دانشگاه رفت؛ ولی در سال ۱۳۶۷ دوباره در کنکور شرکت کرد و این‌بار بدون آن که گزینش گریبان‌گیرش شود در رشته متالورژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و لیسانس خود را بهمن ماه سال ۱۳۷۱ از همان دانشگاه دریافت کرد.

  ؛ او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد. وی متأهل است و اکنون ساکن محله شهرک غرب در تهران می‌باشد. وی دارای دو دختر است، نورا و دختر دیگرش دنیز نام دارد.

  علی دایی علاوه بر فوتبال، در تجارت نیز موفق بوده‌است و گرداننده چندین شرکت بزرگ، چند فروشگاه، کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی و عضو اتاق بازرگانی تهران است. علی دایی علاوه بر کارهای پوشاک ورزشی در ساختمان سازی نیز فعالیت دارد. علی دایی در شهرک گلستان شهر زادگاهش (اردبیل) یک مدرسه در مقطع متوسطه (هنرستان کارودانش) به نام ابوالفضل دایی (پدرش) ساخته است و از خیرین مدرسه ساز اردبیل می‌باشد.

  علی دایی و زنش

  فوتبال باشگاهی :

  دایی، فوتبال را از استقلال اردبیل و شهرداری اردبیل آغاز کرد. او پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران، به تیم تاکسیرانی تهران، سپس به بانک تجارت پیوست و در این تیم بود که مورد توجه بیشتری قرار گرفت و برای اولین بار به تیم ملی دعوت شد. دایی پس از آن به تیم پرسپولیس تهران پیوست و پس از دو فصل حضور در این تیم به السد قطر پیوست.

  السد قطر

  علی دایی پس از دو سال حضور در پرسپولیس، در سال ۱۹۹۶ به السد قطر پیوست. دایی در فصل ۹۷–۱۹۹۶ به همراه این تیم به مقام پنجم در لیگ ۹ تیمی قطر دست پیدا کرد.

  آرمینیا بیله‌فلد

  علی دایی در سال ۱۹۹۷ به همراه کریم باقری به تیم آرمینیا بیله فلد آلمان پیوست. دایی که پیراهن شماره ۹، آرمینیا بیله فلد را بر تن داشت. در ۲۵ مسابقه برای این تیم در فصل ۹۸–۱۹۹۷ به میدان رفت و ۷ گل به ثمر رساند. آرمینیا بیله‌فلد در این فصل به مقام هجدهم در بوندسلیگا دست یافت و به لیگ دو بوندسلیگا سقوط کرد.

  بایرن مونیخ

  علی دایی در سال ۱۹۹۸ به تیم بایرن مونیخ آلمان پیوست و به همراه این تیم به مقام قهرمانی بوندس لیگا دست پیدا کرد. دایی که پیراهن شماره ۲۴ بایرن مونیخ را بر تن داشت. در ۲۳ مسابقه برای این تیم در بوندس لیگا به میدان رفت و ۶ گل به ثمر رساند.

  وی که در مسابقات بوندس لیگا غالباً به عنوان جانشین کارستن یانکر به میدان رفته بود در ۴ مسابقه برای بایرن مونیخ به عنوان جایگزین این بازیکن در لیگ قهرمانان اروپا (در مجموع ۷۱ دقیقه) به میدان رفت. و به همراه تیم بایرن مونیخ به فینال لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد. اما در دیدار فینال در مقابل منچستر یونایتد به میدان نرفت و از روی نیمکت کار هم تیمی‌هایش را دنبال کرد. وی پس از پایان قرارداد یک ساله و عملکردی ناموفق در بایرن مونیخ از این تیم جدا شد و به هرتابرلین پیوست.

  عکس علی دایی

  هرتابرلین

  فصل ۲۰۰۰–۱۹۹۹

  علی دایی در سال ۱۹۹۹ به تیم هرتابرلین پیوست و پیراهن شماره ۹ این تیم را بر تن کرد.[۱۹] اگر چه دایی با زدن ۳ گل در ۲۸ مسابقه آمار مناسبی به عنوان مهاجم در بوندسلیگا نداشت ولی در لیگ قهرمانان اروپا درخشان ظاهر شد. دایی در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۰۰–۱۹۹۹ دوبار دروازه چلسی را باز کرد و یک گل در مقابل آ. ث. میلان ایتالیا به ثمر رساند (میلان ۱- هرتابرلین ۱). وی در فصل ۲۰۰۰–۱۹۹۹ به همراه هرتابرلین مقام ششم بوندسلیگا را کسب کرد.[۲۰]

  فصل ۲۰۰۱–۲۰۰۰

  دایی در فصل ۲۰۰۱–۲۰۰۰ در ۲۳ بازی برای هرتابرلین در بوندسلیگا به میدان رفت و ۳ گل به ثمر رساند. وی در دومین فصل حضور در این تیم برخلاف فصل اول، در سه بازی به عنوان بازیکن ثابت برای هرتابرلین در مسابقات بوندسلیگا به میدان رفت و در پایان فصل ۲۰۰۱–۲۰۰۰ به همراه این تیم به مقام پنجم بوندسلیگا رسید.

  فصل ۲۰۰۲–۲۰۰۱

  دایی در سومین فصل حضور در هرتابرلین مورد توجه قرار نگرفت و تنها در ۸ بازی برای این تیم در بوندسلیگا به عنوان بازیکن جایگزین به میدان رفت. وی در فصل ۲۰۰۲–۲۰۰۱ برای هرتابرلین گلی نزد. دایی در پایان فصل ۲۰۰۲–۲۰۰۱ به همراه هرتابرلین به مقام چهارم بوندسلیگا رسید و به دوران حضور خود در فوتبال اروپا پایان داد.

  الشباب امارات

  دایی در سال ۲۰۰۲ با عقد قراردادی ۲۱ ساله به تیم الشباب امارات پیوست. وی در فصل ۲۰۰۳–۲۰۰۲ به همراه این تیم به مقام نهم لیگ فوتبال امارت رسید.

  عملکرد دایی در الشباب امارات مورد توجه این تیم قرار نگرفت و در حالی که وی قراردادی دو ساله با این تیم داشت پس از یک فصل حضور در این تیم از سوی سرمربی الشباب کنار گذاشته شد. پس از کنار گذاشته شدن دایی، تیم جیابی چین خواهان به خدمت گرفتن این بازیکن شد، اما وی این پیشنهاد را نپذیرفت و به فوتبال ایران بازگشت.

  پرسپولیس

  علی دایی در مرداد سال ۱۳۸۲ پس از هفت سال به پرسپولیس بازگشت و به عنوان کاپیتان دوم این تیم پس از افشین پیروانی از سوی وینگو بگوویچ سرمربی وقت این تیم انتخاب شد.

  وی در اولین بازی پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر در مقابل پگاه گیلان ۴ گل به ثمر رساند و در پایان فصل با زدن ۱۶ گل به عنوان آقای گل لیگ ایران انتخاب شد، تا برای اولین و آخرین بار این عنوان را در ده سال حضور در لیگ ایران به خود اختصاص دهد. دایی در سومین دوره لیگ برتر به همراه پرسپولیس مقام پنجم لیگ را بدست آورد. وی پس از یک سال حضور در این تیم به صبا باتری پیوست و به دوران حضور خود در پرسپولیس پایان داد.

  علی دایی

  صبا باتری

  فصل ۸۴–۸۳

  علی دایی در شهریور سال ۱۳۸۳ با عقد قراردادی یک ساله به تیم صبا باتری پیوست. این تیم که اولین حضور خود در لیگ برتر را تجربه می‌کرد با صرف هزینه بالا بازیکنان سرشناس لیگ ایران را به خدمت گرفت اما در پایان فصل به مقام نهم لیگ برتر دست پیدا کرد.

  دایی پس از جدا شدن از پرسپولیس در آبان سال ۱۳۸۳ در مقابل تیم سابق خود به میدان رفت که این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید. دایی در ۲۵ بازی برای صبا باتری در لیگ برتر به میدان رفت و ۱۲ گل به ثمر رساند. وی به همراه این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی دست پیدا کرد.

  فصل ۸۵–۸۴

  علی دایی در سال ۱۳۸۴ برای یک فصل دیگر قرارداد خود در تیم صبا باتری را تمدید کرد. وی در آبان سال ۱۳۸۴ در سومین تقابل با تیم سابق خود؛ در مسابقات لیگ برتر، موفق شد در برابر پرسپولیس گلزنی کند. این دیدار با تساوی ۲–۲ به پایان رسید. وی در پایان مسابقات لیگ برتر به همراه این تیم به مقام چهارم دست پیدا کرد.

  دایی پس از عملکرد ناموفق در جام جهانی ۲۰۰۶ در لیست فروش باشگاه صبا باتری قرار گرفت و به سایپا البرز پیوست.

  رتبه به همراه تیم‌های باشگاهی :

  تیمفصل
  رتبه
  ایران بانک تجارت۱۳۶۹–۷۳
  ایران پرسپولیسلیگ آزادگان ۱۳۷۳
  لیگ آزادگان ۱۳۷۴اول
  لیگ آزادگان ۱۳۷۵اول
  قطر السد قطرفصل ۹۷–۱۹۹۶پنجم
  آلمان آرمینیا بیله‌فلدبوندس لیگا ۹۸–۱۹۹۷هجدهم
  آلمان بایرن مونیخبوندس لیگا ۹۹–۱۹۹۸اول
  آلمان هرتابرلینبوندس لیگا ۰۰–۱۹۹۹ششم
  بوندس لیگا ۰۱–۲۰۰۰پنجم
  بوندس لیگا ۰۲–۲۰۰۱چهارم
  امارات متحده عربی الشباب اماراتفصل ۰۳–۲۰۰۲نهم
  ایران پرسپولیسلیگ برتر ۸۳–۱۳۸۲پنجم
  ایران صبا باتریلیگ برتر ۸۴–۱۳۸۳نهم
  لیگ برتر ۸۵–۱۳۸۴چهارم
  ایران سایپا البرزلیگ برتر ۸۶–۱۳۸۵اول

  زن علی دایی

  علی دایی در تیم ملی :

  علی دایی در آخرین سال‌های بازیش همواره بازیکن اصلی ایران و کاپیتان تیم ملی بود. او رکورد بیشترین گل زدهٔ تاریخ تیم ملی را دارد (گل‌های زدهٔ او در میان تمام تیم‌های جهان نیز اول است).

  او در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ امارات به همراه باقری و عزیزی از بهترین ستارگان ایران بود.

  دایی در بازی معروف ایران و استرالیا در بازی پلی اف مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) فرانسه پاس گل دوم ایران را برای خداداد عزیزی ارسال کرد و این گل باعث راهیابی ایران به جام جهانی شد.

  او به همراه ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان به میدان آمد و در ۵ بازی ایران در این بازی‌ها شرکت کرد. پاس دایی بود که زمینه گذار گل مهدوی‌کیا به آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ شد.

  از نقاط اوج دوران ورزشی دایی را می‌توان روز ۲۴ آبان ۱۳۸۳ دانست. او در این روز و در مسابقات مقدماتی راهیابی به جام جهانی ۴ بار دروازهٔ لائوس را گشود تا نام خود را به عنوان اولین فوتبالیست تاریخ جهان که ۱۰۰ گل در بازی‌های ملی به ثمر رسانده ثبت کند.

  جوانی علی دایی

  لیست گل‌های ملی :

  در قسمت نتیجه جدول زیر، همواره نتیجه کشور ایران، ابتدا آمده‌است.

  شمارسالمحل برگزاری بازیحریفنتیجهنوع رقابتتعداد گلرتبه وقت حریف در فیفا
  ۱۱۳۷۲تهران، ایرانتایوان۶–۰مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴۱
  ۱۶۰
  ۳دمشق، سوریه۶–۰۲
  ۱۶۱
  ۴دوحه، قطرژاپن۲–۱۱
  ۴۴
  ۵عراق۱–۲۱
  ۶۴
  ۷کره شمالی۲–۱۲
  ۵۸
  ۹۱۳۷۵شهر کویت، کویتکویت۲–۱بازی دوستانه۲
  ۷۰
  ۱۳تهران، ایراننپال۸–۰مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶۴
  ۱۴۶
  ۱۸سری لانکا۷–۰۵
  ۱۴۴
  ۱۹عمان۲–۰۱
  ۱۰۶
  ۲۰مسقط، عماننپال۴–۰۱
  ۱۴۶
  ۲۱عمان۲–۱۱
  ۱۰۶
  ۲۲دوبی، امارات متحده عربیعراق۱–۲جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶۱ (پنالتی)
  ۹۸
  ۲۳تایلند۳–۱۱
  ۵۷
  ۲۴عربستان سعودی۳–۰۱
  ۳۷
  ۲۸کره جنوبی۶–۲۴ (پنالتی+۳ پا)
  ۴۴
  ۲۹ابوظبی، امارات متحده عربیکویت(۴)۱–۱(۳)۱
  ۶۲
  ۳۱۱۳۷۶دمشق، سوریهمالدیو۱۷–۰مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸۲
  ۱۷۹
  ۳۲دمشق، سوریهقرقیزستان۷–۰۱
  ۱۴۶
  ۳۳سوریه۱–۰۱
  ۱۰۵
  ۳۵تهران، ایرانمالدیو۹–۰۲
  ۱۷۹
  ۳۶قطر۳–۰۱
  ۹۶
  ۳۷چین۴–۱۱
  ۵۴
  ۳۸جوهور باهرو، مالزیژاپن۲–۳۱
  ۱۸
  ۴۰۱۳۷۷سیساکت، تایلندلائوس۶–۱بازیهای آسیایی ۱۹۹۸۲
  ۱۴۴
  ۴۱بانکوک، تایلندعمان۲–۴۱
  ۵۸
  ۴۲تاجیکستان۵–۰۲
  ۱۲۰
  ۴۳چین۲–۱۱
  ۳۷
  ۴۶ازبکستان۴–۰۳
  ۶۶
  ۴۷۱۳۷۸ادمونتون، کاناداکانادا۱–۰جام دوستانه کانادا۱
  ۹۵
  ۴۸یوکوهاما، ژاپنژاپن۱–۱بازی دوستانه۱
  ۵۱
  ۴۹۱۳۷۹اوکلند، آمریکامکزیک۱–۲۱ (پنالتی)
  ۱۰
  ۵۰لس آنجلس، آمریکااکوادور۲–۱۱
  ۶۵
  ۵۳دمشق، سوریهمالدیو۸–۰مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰۳
  ۱۴۶
  ۵۴سوریه۱–۰۱
  ۱۰۶
  ۵۵تهران، ایرانبحرین۳–۰۱
  ۱۲۶
  ۵۶مالدیو۳–۰۱ (پنالتی)
  ۱۴۹
  ۵۷مصر(۷)۱–۱(۸)جام دوستانه ال جی۱
  ۳۱
  ۵۸مقدونیه۳–۱۱
  ۷۶
  ۶۰دوحه، قطرقطر۲–۱بازی دوستانه۲
  ۹۲
  ۶۱بیروت، لبنانلبنان۴–۰جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰۱
  ۱۱۱
  ۶۲تایلند۱–۱۱
  ۶۳
  ۶۳سیدون، لبنانعراق۱–۰۱
  ۸۹
  ۶۷تبریز، ایرانگوام۱۹–۰مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲۴ (پنالتی+۳ پا)
  ۲۰۱
  ۶۸تاجیکستان۲–۰۱
  ۱۴۲
  ۶۹تهران، ایرانچین۴–۰جام دوستانه تمدن‌های کهن۱
  ۷۶
  ۷۰۱۳۸۰عمان۴–۰جام دوستانه ال جی۱ (پنالتی)
  ۹۱
  ۷۲بوسنی۵–۲۲
  ۷۸
  ۷۴عربستان سعودی۲–۰مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲۲ (پنالتی+شوت)
  ۶۵
  ۷۵بغداد، عراقعراق۲–۱۱
  ۷۲
  ۷۶جده، عربستان سعودیعربستان سعودی۲–۲۱
  ۳۵
  ۷۷منامه، بحرینبحرین۱–۳۱
  ۱۱۴
  ۷۸ابوظبی، امارات متحده عربیامارات۳–۰۱
  ۵۸
  ۷۹۱۳۸۱کیف، اوکرایناوکراین۱–۰بازی دوستانه۱
  ۴۳
  ۸۰تبریز، ایرانپاراگوئه(۴)۱–۱(۳)جام دوستانه ال جی۱
  ۱۹
  ۸۱۱۳۸۲تهران، ایراناردن۴–۱مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴۱
  ۸۳
  ۸۲بیروت، لبنانلبنان۳–۰۱ (پنالتی)
  ۱۱۳
  ۸۳تهران، ایران۱–۰۱
  ۸۴کویت، کویتکویت۱–۳بازی دوستانه۱
  ۴۸
  ۸۵تهران، ایرانقطر۳–۱مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶۱ (پنالتی)
  ۵۸
  ۸۷۱۳۸۳وینتیان، لائوسلائوس۷–۰۲ (پنالتی+پا)
  ۱۶۷
  ۹۱تهران، ایرانلبنان۴–۰مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴۳ (پنالتی+سر+پا)
  ۱۰۹
  ۹۲سوریه۷–۱۱
  ۸۳
  ۹۳۴–۱۱
  ۹۴چونگ گینگ، جمهوری خلق چینتایلند۳–۰مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴۱ (پنالتی)
  ۶۴
  ۹۶پکن، جمهوری خلق چینبحرین۴–۲جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴۲ (پنالتی+بغل پا)
  ۴۵
  ۹۷عمان، اردناردن۲–۰مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶۱
  ۳۷
  ۱۰۱تهران، ایرانلائوس۷–۰۴
  ۱۶۶
  ۱۰۲پاناما۱–۰بازی دوستانه۱ (پنالتی)
  ۱۰۰
  ۱۰۳بوسنی۲–۱۱
  ۷۸
  ۱۰۴۱۳۸۴یوکوهاما، ژاپنژاپن۱–۲مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶۱ (پنالتی)
  ۱۷
  ۱۰۵تهران، ایرانلیبی۴–۰بازی دوستانه۱
  ۷۵
  ۱۰۶توگو۲–۰جام دوستانه ال جی۱ (پنالتی)
  ۵۶
  ۱۰۷تایوان۴–۰مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷۱
  ۱۵۶
  ۱۰۸۱۳۸۵کاستاریکا۳–۲بازی دوستانه۱
  ۲۵

  تصاویر علی دایی

  بهترین گلزن در بازی‌های بین‌المللی :

  علی دایی نفر اول در میان مردان جهان در لیست گلزنان بین‌المللی است. در سال ۱۳۷۵ با به ثمر رساندن ۲۰ گل، دایی به عنوان بهترین گلزن در بازی‌های بین‌المللی توسط فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) معرفی گردید.

  عضویت در فیفا :

  علی دایی پس از محسن صفایی فراهانی به عنوان دومین ایرانی عضو کمیته فنی فیفا به شمار می‌رود. عضویت دایی در فیفا در حالی انجام گرفت که محمد دادکان با ارسال نامه‌ای به فیفا شرایط حضور وی را در فیفا را فراهم کرد. دایی در اواخر سال ۱۳۹۱ از کمیته فنی فیفا کنار گذاشته شد.

  بهترین و مهم‌ترین بازی‌های ملی :

  بازی ایران در برابر نپال، در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ در مسقط عمان که دایی با به ثمر رساندن گل بیستم ملی خود رکورد گلزنی غلامحسین مظلومی و فرشاد پیوس را شکست و بهترین گلزن ملی تاریخ فوتبال ایران شد.

  بازی ایران در برابر کره جنوبی، در مسابقات جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶، که علی دایی ۴ گل به ثمر رساند.

  بازی ایران در مقابل استرالیا، در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸، که علی دایی در این بازی یک پاس گل تأثیرگذار داد.

  بازی ایران در مقابل آمریکا، در جام جهانی ۱۹۹۸، که علی دایی در این بازی یک پاس گل تأثیرگذار داد.

  بازی ایران در مقابل لبنان، در سال ۱۳۸۲، که علی دایی رکورد فرانس پوشکاش را شکست.

  بازی ایران در مقابل لائوس، در سال ۱۳۸۳، که با ۴ گل او در این بازی، تعداد گل‌های ملی علی دایی، از مرز ۱۰۰ گل ملی گذشت.

  بازی ایران در مقابل کاستاریکا، در سال ۱۳۸۵، که علی دایی، رکورد جاودانه ۱۰۹ گل ملی در فوتبال، را به نام خود و کشورش ثبت کرد.

  عکس زن علی دایی

  بهترین بازی‌های باشگاهی :

  بازی هرتابرلین آلمان در مقابل چلسی انگلستان، در مسابقات جام قهرمانان باشگاه‌های اروپا ۱۹۹۹-۲۰۰۰، که در این بازی علی دایی دو گل به ثمر رساند.

  بازی هرتابرلین آلمان در مقابل آث میلان ایتالیا، در مسابقات جام قهرمانان باشگاه‌های اروپا ۱۹۹۹-۲۰۰۰، که در این بازی علی دایی یک گل به ثمر رساند.

  سابقهٔ به عنوان مربی فوتبال :

  علی دایی دوران مربی‌گری خود را به عنوان سرمربی و بازیکن در تیم سایپا شروع کرد و توانست این تیم را در لیگ برتر ایران (جام خلیج فارس) به قهرمانی برساند.

  او در تاریخ ۱۲ اسفند سال ۱۳۸۶ به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد داعی بر این باور است که هرکس لابی قوتی‌تری داشته باشد می‌تواند سرمربی شود.

  پس از شکست تیم ملی ایران در مقابل عربستان در ورزشگاه آزادی مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور تصمیم گرفتند علی دایی را از سمت خود برکنار کنند. تیم ملی ایران در ۸ فروردین ۱۳۸۸ و در حضور ۱۰۰ هزار تماشاگر و رئیس جمهور محمود احمدی نژاد، مقابل عربستان با نتیجه ۲ بر یک شکست خورد. در روز ۹ فروردین ۱۳۸۸ فدراسیون فوتبال طی بیانیه‌ای رسماً علی دایی را از سمت خود برکنار کرد. علی دایی پس از این واقعه گفته که احمدی‌نژاد او را برکنار کرده است.

  دایی از ۷ دی ۱۳۸۸ تا ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ سرمربی باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران بود و توانست در این مدت به دو قهرمانی پیاپی در جام حذفی دست یابد. این در حالی بود که پرسپولیس در ۹ سال گذشته تنها موفق به کسب ۲ جام شده بود. در مدت سرمربی‌گری داعی تیم پرسپولیس پس از ۳ سال، استقلال را شکست داد.

  دایی پس از جند روز در ۲۳ تیر ۱۳۹۰ به عنوان سرمربی تیم راه‌آهن که به بخش خصوصی واگذار شده انتخاب شد.و تا ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ در این تیم سرمربی‌گری نمود، تا اینکه توسط محمد رویانیان به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران انتخاب شد.

  علی دایی در تاریخ ۹۳/۰۶/۱۹ با تصمیم سیاسی رئیس هیئت مدیره و عدم اطلاع رحیمی مدیر عامل وقت از سرمربی گری پرسپولیس برکنار شد. به گفته رحیمی این تغییرات به دلیل نتایج ضعیف تیم نبوده و سیاسی از ۵ ماه قبل قصد برکناری دایی را داشته است. بعد از دایی حمید درخشان به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد.

  علی دایی و همسرش

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه