جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • عکس فرامرز قریبیان و پسرش سام + بیوگرافی فرامرز قریبیان

  مجموعه : بیوگرافی , بیوگرافی بازیگران , جدیدترین عکس های 2017 بازیگران مرد , گالری عکس

  عکس فرامرز قریبیان و پسرش, سام قریبیان, بیوگرافی فرامرز قریبیان, عکس فرامرز قریبیان, زندگینامه فرامرز قریبیان, فرامرز قریبیان, عکس جدید فرامرز قریبیان

  فرامرز قریبیان (زاده ۱۳۲۰ در تهران) بازیگر و کارگردان ایرانی است. قریبیان تاکنون سه بار در سال‌های ۱۳۶۶، ۱۳۷۱، ۱۳۷۸ برنده سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شده است. قریبیان همسر مینا خیامی و پدر محمدسام قریبیان است.

  زندگی‌نامه

  فرامرز قریبیان در سال ۱۳۲۰ در تهران زاده شد. وی دارای تحصیلات ناتمام در رشته بازیگری مدرسه ویژوال آرت آمریکا است. وی فعالیت سینمایی را با دستیاری کارگردان و ایفای نقش کوتاهی در فیلم بیگانه بیا ساخته مسعود کیمیایی در سال ۱۳۴۷ آغاز کرد. سپس به دلیل مسافرت به خارج از کشور چند سالی از سینما دور بود.

  کارنامه و فعالیت

  در سال ۱۳۵۱ بار دیگر در فیلمی از مسعود کیمیایی به نام خاک بازی کرد و بازی خوب و روانش در فیلم گوزنها در کنار بازی قدرتمندانه بهروز وثوقی، نام او را سر زبانها انداخت. غزل در سال ۱۳۵۵ سومین همکاری او با مسعود کیمیایی بود. وی در سال ۱۳۵۷ جلوی دوربین بهمن فرمان آرا در فیلم سایه‌های بلند باد رفت. پس از انقلاب و در دهه شصت در فیلم‌های بسیاری را بازی کرد. سمند در سال ۱۳۶۴ دیگر فیلم موفق او بود. قریبیان در سال ۱۳۶۵ کارگردانی را با فیلم قابل قبول جدال در تاسوکی آغاز کرد. وی در سال ۱۳۶۶ در فیلم ترن به کارگردانی امیر قویدل ایفای نقش کرد و توانست از ششمین دوره جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کند. او در همین سال بازی در فیلم موفق کانی مانگا را در کارنامه خود ثبت کرد.

  در اوایل دهه هفتاد و در سال ۱۳۷۰ پس از ۱۵ سال بار دیگر در فیلم از مسعود کیمیایی به نام ردپای گرگ بازی کرد و کاندید سیمرغ بلورین شد. او در این فیلم بازی درخشانی را به نمایش گذاشت اما فرامرز قریبیان مزد بازی خوبش در این فیلم را از یازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر بخاطر بازی در فیلم بندر مه‌آلود ۱۳۷۱ گرفت و توانست جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کند. وی در سال ۱۳۷۳ با فیلم تجارت بار دیگر جلوی دوربین مسعود کیمیایی رفت.

  قریبیان در سال ۱۳۷۴ دومین فیلم خود را کارگردانی کرد. قانون یک فیلم پلیسی معمولی بود که برای قریبیان امتیازی به حساب نمی‌آمد. یاغی در سال ۱۳۷۶ به کارگردانی جهانگیر جهانگیری دیگر فیلم قابل توجه او بود. اما قریبیان توانایی‌هایش را در امر کارگردانی در سال ۱۳۷۸ با فیلم چشمهایش ثابت کرد. فیلمی خوش ساخت با فصلهایی ماندگار که با نگاه به داستان داش آکل صادق هدایت بود. او که به عنوان بازیگر نقش اصلی نیز در این فیلم حضور داشت موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم حراره در سال ۲۰۰۱ شد. فرامرز قریبیان سومین سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر را برای بازی درخشان خود در فیلم مرد بارانی به کارگردانی ابوالحسن داوودی بدست آورد.

  قریبیان در دو سال متوالی در سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ جلوی دوربین اصغر فرهادی رفت و به ترتیب در فیلم‌های رقص در غبار و شهر زیبا در دو نقش متفاوت و مفهومی به ایفای نقش پرداخت. بازی درخشان او در فیلم رقض در قبار مورد توجه منتقدین قرار گرفت و قریبیان موفق شد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک و جایزه گئورگ نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو ۲۰۰۳ را به دست آورد و همچنین برای ایفای نقش در شهر زیبا جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم هند ۲۰۰۴ را از آن خود نمود. قریبیان در سال ۱۳۸۴ در فیلم رویای خیس ساخته پوران درخشنده به ایفای نقش پرداخت و در سال ۱۳۸۵ بار دیگر در فیلمی از مسعود کیمیایی به نام رئیس ظاهر شد.

  وی در سال ۱۳۸۹ با فیلم آلزایمر ۱۳۸۹ نقش متفاوت دیگری را تجربه کرد و دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر به او اهدا شد. قریبیان به همراه پسرش در سال ۱۳۹۲ گناهکاران را کارگردانی کرد. فیلمی با ژانر هیجان انگیز و معمایی که به عنوان یکی از نامزدهای نهایی بهترین فیلم سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر شد. قریبیان که خود نیز در این فیلم به ایفای نقش پرداخت توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره سپنتا سانفرانسیسکو ۲۰۱۴ را به دست آورد.

  سینما

  چهارشنبه خون به پا می‌شود (۱۳۹۳)
  گناهکاران (۱۳۹۱)
  بهشت اینجاست (۱۳۸۹)
  آلزایمر (۱۳۸۹)
  فاصله (۱۳۸۸)
  کارناوال مرگ (۱۳۸۷)
  رئیس (۱۳۸۵)
  رؤیای خیس (۱۳۸۴)
  گزارش مریم (۱۳۸۴)
  شهر زیبا (۱۳۸۲)
  رقص در غبار (۱۳۸۱)
  چشمهایش (۱۳۷۸)
  مرد بارانی (۱۳۷۸)
  چشم عقاب (۱۳۷۷)
  خط‌ها و سایه‌ها (۱۳۷۷)
  تارهای نامرئی (۱۳۷۶)
  یاغی (۱۳۷۶)
  در سرزمینی دیگر (۱۳۷۵)
  روی خط مرگ (۱۳۷۵)
  دشمن (۱۳۷۴)
  روز دیدار (۱۳۷۴)
  قانون (۱۳۷۴)
  دایره سرخ (۱۳۷۴)
  مروارید سیاه (۱۳۷۳)
  اشک و لبخند (۱۳۷۳)
  تجارت (۱۳۷۳)
  شریک زندگی (۱۳۷۳)
  منطقه ممنوعه (۱۳۷۳)
  می‌خواهم زنده بمانم (۱۳۷۳)
  آخرین خون (۱۳۷۲)
  ترانزیت (۱۳۷۲)
  بندر مه‌آلود (۱۳۷۱)
  طعمه (۱۳۷۱)
  گریز (۱۳۷۱)
  ردپای گرگ (۱۳۷۰)
  دو نفر و نصفی (۱۳۷۰)
  تبعیدی‌ها (۱۳۷۰)
  انفجار در اتاق عمل (۱۳۷۰)
  فیل در تاریکی (۱۳۶۸)
  مرگ پلنگ (۱۳۶۸)
  دلار (۱۳۶۷)
  کانی مانگا (۱۳۶۶)
  کمینگاه (۱۳۶۶)
  ترن (۱۳۶۶)
  گمشده (۱۳۶۴)
  سمندر (۱۳۶۴)
  گردباد (۱۳۶۴)
  آوار (۱۳۶۴)
  ریشه در خون (۱۳۶۳)
  پایگاه جهنمی (۱۳۶۳)
  سناتور (۱۳۶۲)
  پرونده (۱۳۶۲)
  سفیر (۱۳۶۱)
  عفریت (۱۳۶۱)
  بازرس ویژه (۱۳۶۰)
  جنگ اطهر (۱۳۵۸)
  امشب اشکی می‌ریزد (۱۳۵۷)
  سایه‌های بلند باد (۱۳۵۷)
  هجرت (۱۳۵۷)
  خاتون (۱۳۵۶)
  سرباز (۱۳۵۶)
  غزل (۱۳۵۵)
  گوزن‌ها (۱۳۵۳)
  وقتی که آسمان بشکافد (۱۳۵۵)
  چشم انتظار (۱۳۵۴)
  صلات ظهر (۱۳۵۳)
  خاک (۱۳۵۲)
  بیگانه بیا (۱۳۴۷)

  تلویزیون

  تکیه بر باد (۱۳۹۱)
  باغ شیشه‌ای (۱۳۸۹)
  روز حسرت (۱۳۸۷)
  آخرین دعوت (۱۳۸۷)
  تله‌فیلم «پازل»(۱۳۸۶)
  نیستان (۱۳۸۲)


  استاد فرامرز قریبیان و پسرش سام قریبیان

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه