جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • علت و علائم ایست قلبی + معرفی کمک های اولیه

  مجموعه : پزشکی و سلامت , درمان بیماری ها

  ایست قلبی, علت ایست قلبی, درمان ایست قلبی, کمک های اولیه ایست قلبی

  ایست قلبی، علل، علائم و کمک های اولیه

  اگر در گذشته سکته یک مشکل شایع در میان سالمندان بود، حالا الگوهای این بیماری تغییر کرده و قربانیانش را از میان جوان‌تر‌ها می‌گیرد. دلیل این تغییر رویه چه استرس‌های زندگی امروزی باشد و چه تغییرات برنامه غذایی و آلودگی‌های محیطی و… خیلی‌ها را دچار عوارض پس از بیماری کرده و متأسفانه جان تعداد زیادی را هم گرفته است. با این حساب، دانستن راه و رسم مواجهه با سکته و مراقبت‌های ضروری در زمان بروز آن، برای هر کسی لازم است. این مطلب بخشی از توصیه‌های دکتر رضا رشیدی، پزشک عمومی است.

  وقتی قلب از تیک‌تاک می‌ایستد

  وقتی یکی از اطرافیان شما از درد سینه یا معده شکایت می‌کند و می‌گوید که این درد مستمر و بدون وقفه بوده است باید زنگ خطر را بشنوید و شروع به بررسی دیگر علامت‌ها در او کنید. از او بپرسید که آیا این درد با حالت تهوع و تنگی نفس همراه بوده؟ اگر پاسخ مثبت بود خیلی سریع با ۱۱۵ تماس بگیرید و تا رسیدن اورژانس، کمک‌های اولیه را برای او انجام دهید چرا که به‌احتمال زیاد فرد بیمار، یک سکته قلبی را پشت سر گذاشته است. سکته‌های قلبی خیلی وقت‌ها بی‌سر و صدا و زیرپوستی اتفاق می‌افتند و حتی خود بیمار هم متوجه آن نمی‌شود. در واقع سکته قلبی به‌علت انسداد یکی از عروق کرونر (رگ‌هایی که خون را به عضله قلب می‌رسانند) است و در چند لحظه خون رسانی به قسمتی از عضله قلب به‌شدت کم یا متوقف می‌شود.

  چطور بفهمیم سکته کرده‌ایم؟

  در بیشتر افرادی که سکته قلبی می‌کنند، این علائم مشترک است؛ هر چند که همه علامت‌ها لزوما در یک فرد مشاهده نمی‌شود. این علائم عبارتند از: 1- فشار و احساس فشردگی یا درد در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد یا مرتب شدت می‌گیرد. 2- دردی که از قفسه سینه شروع شده و در شانه‌ها، گردن یا بازو‌ها انتشار می‌یابد. 3- احساس ناراحتی در قفسه سینه که با احساس سبکی سر، ضعف، تعریق، تهوع یا تنگی‌نفس همراه باشد. 4- از حال رفتن بی‌مقدمه فرد. 5-خاکستری شدن پوست یا آبی شدن لب‌ها. 6- ضربان سریع و ضعیف که ممکن است نامنظم باشد (نبض طبیعی حدود ۶۰ تا ۸۰ بار در دقیقه است). 7- عرق زیاد و سرد شدن پوست.

  کمک‌های اولیه در سکته‌های قلبی

  علائم بیمار را بررسی کنید و اگر نشانه‌هایی را که ذکر کردیم داشت، خیلی سریع و قدم به قدم، این کار‌ها را انجام دهید: 1- با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و شرایط جسمی و سنی بیمار را شرح دهید. ۲- تا رسیدن اورژانس، تعداد تنفس و نبض بیمار را در یک دقیقه بشمارید و به پزشک اورژانس اطلاع دهید. ۳- به بیمار کمک کنید تا در وضعیتی با حداقل درد قرار گیرد؛ مثلا می‌توانید او را بنشانید، او را به پشتی یا بالش تکیه داده و پا‌هایش را روی یک بالش بگذارید. ۴- لباس‌های بیمار را سبک کرده و گردن و کمر او را آزاد کنید؛ یعنی کمربند را باز کرده و شال گردن یا روسری او را درآورید. ۵- هم خودتان آرام باشید و هم به بیمار آرامش روانی بدهید. با این کار تا حد زیادی علائم بیمار را تخفیف می‌دهید.

  ۶- از او بپرسید که تا به حال سابقه بیماری قلبی داشته است و از نیتروگلیسیرین (یا‌‌ همان قرص زیر زبانی) استفاده می‌کند یا نه. اگر بیمار سابقه استفاده از نیتروگلیسیرین را دارد، یک دوز از این قرص را به او بدهید (یعنی اگر همیشه یک قرص مصرف می‌کند، فقط یک عدد به او بدهید؛ نه بیشتر). این دارو فشار خون را کم می‌کند، بنابراین بیمار باید هنگام دریافت آن، در حالت نشسته یا درازکش باشد. بد نیست بدانید که این دارو (که به‌صورت اسپری یا پماد پوستی هم وجود دارد) باعث گشاد شدن شریان‌های کرونر و افزایش جریان خون به قلب می‌شود و کار قلب را سبک‌تر می‌کند. قرص زیر زبانی باید به‌طور طبیعی حل شود. بنابراین مراقب باشید که بیمار قرص را قورت ندهد. ۷- اگر بیمار سابقه مصرف داروهای قلبی ندارد، می‌توانید یک قرص آسپرین ۳۰۰میلی گرم به او بدهید و از او بخواهید به آهستگی آن را بجود. البته به شرطی که بدانید به این دارو حساسیت قبلی ندارد و قرص دیگری برای بیماری قلبی استفاده نمی‌کند.

  نشانه‌ای مهم برای سکته قلبی

  وقتی خون‌رسانی به عضلات قلبی مختل شده و عضله می‌میرد، می‌گویند حمله قلبی یا سکته قلبی رخ داده. سکته قلبی همیشه به مرگ ختم نمی‌شود اما گاهی اوقات، قلب از تپش می‌ایستد که نتیجه این اتفاق مرگ حتمی است. ایست قلبی درواقع به‌دلیل اختلال در عملکرد سیستم الکتریکی قلب ایجاد می‌شود و عملکرد صحیح قلب ناگهان از کار می‌افتد. قبل از آنکه قلب از کار بایستد، معمولا نشانه‌های آریتمی یا ریتم نامنظم قلب دیده می‌شود. در این شرایط بطن‌ها نمی‌توانند خون را پمپ کنند، بنابراین قلب از کار می‌ایستد و تنها چند لحظه بعد، بیمار فوت می‌کند.

  وقتی فردی در معرض ایست قلبی قرار دارد، یک نشانه مهم را در او می‌توان دید: از دست دادن ناگهانی واکنش و پاسخ؛ یعنی اگر بر شانه فرد بزنید، به سمت شما بر نمی‌گردد یا اگر بگویید جواب سؤالی را بدهد یا سرش را تکان دهد، از او واکنشی نخواهید دید. اگر چنین نشانه‌هایی از ایست قلبی را دیدید به سرعت از اطرافیان کمک بخواهید و بگویید با اورژانس تماس بگیرند. در این فاصله، خودتان شروع به چک کردن تنفس کنید. اگر فرد نفس نمی‌کشد یا تنفس بریده بریده دارد، باید او را احیا کنید. عملیات احیا با بازگرداندن ریتم منظم قلب، می‌تواند خطر مرگ را رفع کند. برای این کار، ماساژ قلبی را انجام دهید و به سرعت روی قلب فشار وارد کنید. این کار را تا رسیدن اورژانس انجام دهید.

  علت ایستادن ضربان قلب

  بروز ایست ناگهانی قلبی به‌ویژه در جوان‌تر‌ها که سابقه بیماری‌های قلبی در آنها ثبت نشده، نشان از یک اختلال خاموش دارد. عواملی هستند که قلب را مستعد ایست می‌کنند. قلبی که به هر علتی آسیب دیده یا بزرگ شده است، در معرض سکته قرار دارد. گرفتگی عروق قلب که در پی سکته یا‌‌ همان حمله قلبی اتفاق می‌افتد هم بیمار را مستعد ایست قلبی می‌کند. ضخیم شدن عضلات قلب به‌دلیل فشارخون بالا یا بیماری‌های دریچه‌ای قلب و نارسایی قلبی هم عامل ایست قلبی است.

  در برخی شرایط که ترکیب خونی افراد دستخوش تغییر می‌شود هم احتمال ایست قلبی وجود دارد؛ مثلا وقتی داروهای ادرارآور مصرف می‌کنید، ممکن است سطح پتاسیم و منیزیم خون شما به‌شدت کاهش پیدا کند. این اتفاق باعث سکته شده و خطر ایست قلبی را ایجاد می‌کند. فشار خون بالا، مصرف سیگار، دیابت، کلسترول بالا، چاقی و بزرگی بطن چپ قلب و استرس و شرایط بد عصبی هم از دیگر دلایل مهم ایست قلبی به شمار می‌روند.

  منبع : سایت سیمرغ

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه