جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • علت های ابتلا به آنمی را بشناسید

  مجموعه : پزشکی و سلامت , درمان بیماری ها

  بیماری آنمی چیست و دلایل ابتلا به آن

  آنمی

  برای درک بهتر آنمی، نخست بهتر است اندکی درباره‌ی تنفس بدانیم. آیا تا به حال سعی کرده‌اید نفس خود را حبس کنید؟ در ابتدا، حالتان خوب است. اما پس از گذشت مدت کوتاهی، نیاز به نفس کشیدن پیدا می‌کنید. چرا که وقتی نفس می‌کشیم، شش‌های ما اکسیژن را از هوا می‌گیرند. ما به اکسیژن برای زنده ماندن نیاز داریم. همچنین باید شرایطی فراهم شود تا اکسیژن از شش‌ها به بقیه‌ی جاهای بدن برسد.

  خون مانند یک رودخانه در تمام بخش‌های بدن جاری است. خون، اکسیژن را حمل می‌کند اما اکسیژن برای جابه‌جایی باید چیزی متصل شود. در واقع، اکسیژن نیاز به یک قایق دارد و قایق‌هایی که اکسیژن را حمل می‌کنند گلبول‌های قرمز خون هستند.

  گلبول‌های قرمز خون (یا RBCها) داخل استخوان‌ها، در منطقه‌ای نرم و اسفنجی به نام مغز استخوان ساخته می‌شوند. بنابراین هر بار که نفس می‌کشیم، اکسیژن را وارد بدن می‌کنیم و گلبول‌های قرمز، اکسیژن را به همه‌ی سلول‌های بدن می‌رسانند.

  آنمی چیست؟

  آنمی وقتی اتفاق می‌افتد که فرد دارای تعداد طبیعی گلبول قرمز نباشد یا هموگلوبین بدنش پایین باشد. هموگلوبین، پروتئینی است که بخش مهمی از گلبول‌های قرمز را تشکیل می‌دهد چرا که جایی را برای اتصال اکسیژن‌ها فراهم می‌کند. کودکی که آنمی دارد ممکن است به دلیل عدم بروز علائم بیماری، متوجه آن نشود. رنگ‌پریدگی می‌تواند نشانی از آنمی باشد چرا که خون کمتری در رنگ‌های خونی پوست جریان پیدا می‌کند.

  تپش قلب می‌تواند نشانه‌ی دیگری از آنمی باشد زیرا وقتی که تعداد گلبول‌های قرمز کم باشد، قلب مجبور است بیشتر کار کند تا مقدار خون و اکسیژن مورد نیاز بدن را گردش دهد. اگر آنمی شدید شود، کودکی که زمانی خیلی فعال و پرجنب و جوش بوده است ممکن است خیلی زود خسته شود. احتمال دارد که کودک معمولا احساس ضعف و خستگی داشته باشد.
  چرا کودکان به آنمی مبتلا می‌شوند؟

  مغز استخوان در بدن انسان به ساخت گلبول‌های قرمز خونی جدید می‌پردازد تا جایگزین گلبول‌های قرمز قبلی شوند که معمولا پس از 120 روز می‌میرند.
  علت‌های ابتلا به آنمی به شرح زیر است:

  عدم ساخت کافی گلبول‌های قرمز
  از بین رفتن تعداد زیادی گلبول قرمز
  از دست دادن تعداد زیادی گلبول قرمز (از طریق خونریزی)

  عدم ساخت گلبول قرمز کافی

  دلایل بسیاری برای عدم ساخت گلبول قرمز کافی در بدن وجود دارد اما این امر معمولا به دلیل عدم دریافت آهن کافی است. آهن، ماده‌ای غذایی است که در گوشت، حبوبات و سبزیجات سبز برگدار یافت می‌شود. بدون آهن، بدن قادر به ساخت هموگلوبین (بخش حامل اکسیژن در گلبول‌های قرمز خون) نخواهد بود.

  علاوه بر آهن، بدن شما نیاز به ویتامین B12 و فولیک اسید دارد تا گلبول قرمز بسازد. این ویتامین‌ها از طریق غذاهای مختلف جذب بدن می‌شوند. ویتامین B12 در محصولات حیوانی وجود دارد بنابراین گیاه‌خوارانی که گوشت و تخم مرغ و محصولات لبنی مصرف نمی‌کنند باید به دنبال راه دیگری برای دریافت این ویتامین‌های حیاتی باشند. فولیک اسید در غذاهای مختلفی مثل مرکبات، سبزیجات سبز رنگ و غلات غنی شده یافت می‌شود.

  آنمی در صورت عدم عملکرد مناسب مغز استخوان هم ایجاد می‌شود. این امر می‌تواند به دلیل عفونت یا یک بیماری مزمن مثل آرتریت یا بیماری‌های کلیوی باشد. در موارد نادری، ممکن است شخص بدون توانایی ساخت گلبول‌های قرمز کافی به دنیا آمده باشد. برخی از داروهای خاص مثل داروهای شیمی‌درمانی می‌تواند باعث جلوگیری از ساخت گلبول‌های قرمز در مغز استخوان شود.

  از بین رفتن تعداد زیادی گلبول قرمز

  اگر زندگی یک گلبول قرمز به هر دلیلی کوتاه شود، ممکن است که مغز استخوان متوجه تقاضای موجود برای ساخت گلبول‌های قرمز جدید نشود. یکی از دلایل از بین رفتن گلبول‌های قرمز تغییر در شکل آن‌ها است. اگر گلبول قرمز را زیر میکروسکوپ نگاه کنید، آن‌ را گرد و مسطح می‌بینید. این نوع شکل برای جابه‌جا شدن در فضاهای تنگ در هنگام گردش خون در بدن بسیار مناسب است.

  اگر شکل گلبول قرمز تغییر کند، همچون مورد کم‌خونی سلول داسی شکل، گلبول‌های قرمز خون گیر می‌افتند و می‌شکنند. سلول‌های داسی شکل، منحنی و هلالی شکل هستند. این نوع شکل، حرکت کردن سلول‌ها در بدن را دشوار می‌سازد. کم‌خونی سلول داسی شکل یکی از مشکلات ژنتیکی است که طول عمر گلبول‌های قرمز خون را کوتاه می‌کند. برخی از داروها و بیماری‌های مزمن نیز می‌توانند منجر به این نوع کم‌خونی شوند.

  برگرفته از سایت پارسه گرد

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه