جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • طرز تهیه قورمه سبزی بی نظیر, خوشمزه و جا افتاده

  مجموعه : آموزش آشپزی , انواع خورش

  قورمه سبزی, روش تهیه قورمه سبزی, آموزش درست کردن قورمه سبزی

  طرز تهیه قورمه سبزی بی نظیر, خوشمزه و جا افتاده

  مواد لازم

  یک کیلوگوشت گوسفند با استخوان
  یک کیلوسبزی قورمه
  100 گرملوبیا چشم بلبلی
  5-4 عددلیموعمانی
  2 قاشق غذا خوریپیاز سرخ شده
  یک استکانآب لیمو یا آب نارنج
  به مقدار کافینمک و فلفل

  روش تهیه

  همه خانم‌ها قرمه‌سبزی را به یک شکل و شیوه درست می‌کنند و همه می‌دانیم مواد اولیه این خورش عبارت است از گوشت، لوبیا و سبزی؛ اما آنچه از گفته مادرها و مادربزرگ‌ها به یاد داریم، این است که قرمه‌سبزی وقتی حسابی خوش آب و رنگ و خوشمزه می‌شود که آرام آرام بجوشد و خوب جا بیفتد.

  امروز مراحل طبخ این غذا را برای شما خواهیم گفت؛ هر چند که شاید بیشتر شما آن را بدانید، اما تا آخر مطلب را که بخوانید نکته‌هایی دستگیرتان می‌شود.

  اولین کار برای تهیه قرمه‌سبزی این است که دو عدد پیاز متوسط را پوست کنده و خلالی خرد کرده و سرخ کنید و بعد نوبت گوشت است.

  گوشت

  گوشت را باید خرد کنید و داخل پیاز سرخ شده بریزید و کمی تفت دهید تا آب آن کشیده شود. البته خیلی بهتر است که این غذا را با گوشت گوسفند درست کنید تا خوشمزه‌تر و خوش‌خوراک‌تر شود. البته بعضی از خانم‌ها هم گوشت را بدون این که تفت دهند، داخل خورش می‌ریزند و به این صورت خاصیت آن را بیشتر حفظ می‌کنند.

  همچنین اگر یک قلم گوسفند را هم درون این غذا بریزید باعث خوشمزه‌تر شدنش خواهد شد. بعد از این مراحل، نوبت به لوبیا می‌رسد.

  لوبیا

  بیشتر ما قرمه‌سبزی را با لوبیا قرمز درست می‌کنیم، ولی خوب است بدانید ریختن لوبیا چشم بلبلی در این غذا هم متداول است و آن را بسیار خوشمزه می‌کند؛ همچنین می‌توانید از لوبیا چیتی هم استفاده کنید. آماده کردن لوبیا برای این غذا نیز دو شیوه مختلف دارد. یکی این که لوبیاها را از چند ساعت قبل خیس کنید و بعد آب آن را گرفته و همراه با گوشت، داخل خورش بریزید. راه دوم این که لوبیاها را جداگانه بپزید و وقتی گوشت خورش نیم‌پز شد، لوبیاها را به آن اضافه کنید.

  سبزی

  سبزی این خورش عبارت است از: تره، جعفری و شنبلیله که البته مقدار شنبلیله باید کمتر از بقیه باشد وگرنه خورش شما تلخ خواهد شد البته بعضی از خانم‌ها گشنیز و مقدار کمی نعناع هم به سبزی قرمه اضافه می‌کنند و بر این باورند که باعث خوشمزه‌تر شدن غذا می‌شود.

  اگر کمی اسفناج هم داخل خورش بریزید، باعث غلیظ شدن آن خواهد شد. به هر حال، سبزی را بعد از خرد کردن داخل ظرف بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید تا آب آن گرفته شود؛ در این موقع مقدار کمی روغن روی سبزی‌ها بریزید و بعد از کمی تفت دادن، شعله را خاموش کنید.

  بعضی از خانم‌ها عادت دارند سبزی را آن قدر سرخ می‌کنند که رنگ آن تیره شود. باید بدانید سبزی سرشار از ویتامین‌های مختلف است، اما هر چه بیشتر سرخ و تیره شود، خاصیت آن کمتر خواهد شد. همین جا اشاره به این نکته لازم است که اگر تمایل داشته باشید می‌توانید به جای این که پیاز داغ درست کنید، هر تعداد پیاز که دوست دارید، پوست کنده و درون سبزی بریزید تا پیازها همراه سبزی سرخ شود.

  لیمو

  حالا نوبت به لیمو عمانی می‌رسد؛ چند عدد لیمو را به مدت دو ساعت درون آب ولرم قرار دهید. دقت کنید که تمام لیمو داخل آب باشد.

  برای این کار، لیموها را داخل کاسه بریزید و درون آن را پر از آب کرده و روی آن یک زیردستی بگذارید. پس از دو ساعت لیموها را از آب خارج کرده و با چنگال، چند سوراخ روی سطح آن‌ها ایجاد کنید و در اواخر پخت خورش، داخل غذا بریزید.

  یکی از فوت و فن‌های پخت قرمه‌سبزی این است که باید مراقب باشید موقع اضافه کردن لیمو عمانی، لوبیاها پخته باشد وگرنه ترشی لیمو، باعث می‌شود لوبیای خورش نپزد. اگر قرمه‌سبزی را ترش‌مزه دوست دارید، می‌توانید آب لیمو یا آب نارنج هم به آن اضافه کنید.

  توجه

  برای این که خورش شما به روغن بیفتد و به اصطلاح «جا افتاده» شود ظرف را روی شعله ملایم بگذارید، ولی در آخر پخت، شعله را کمی زیاد کرده و در ظرف را بردارید و بگذارید خوب بجوشد تا به روغن بیفتد. دانستن این موضوع هم جالب است که در بعضی از شهرهای کشور عزیزمان ایران، به جای لوبیا، لپه درون این خورش می‌ریزند یا این که در آخرین مرحله پخت، بادمجان سرخ‌کرده به آن اضافه می‌کنند.نکته آخر هم این که دقت کنید نمک را در اواخر پخت داخل خورش بریزید، چون در غذاهایی که گوشت دارند، اگر اول کار نمک را درون غذا بریزید، باعث دیرپز شدن گوشت خواهد شد.

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه