جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • روش نگهداری کاکتوس + فواید کاکتوس

  مجموعه : اسرار خانه داری , سبک زندگی

  روش نگهداری کاکتوس در آپارتمان, کاکتوس, گیاه کاکتوس

  روش نگهداری کاکتوس + فواید کاکتوس

  فواید کاکتوس

  هنگامی که اسم گیاه کاکتوس شنیده می‌شود تصور یک گیاهی بدبو، خاردار و بیابانی شکل می‌گیرد اما نکته قابل توجه این است که این گیاه سخت و خشن سرشار از ویتامین‌های طبیعی بوده و در کشورهای حوزه آمریکای جنوبی غذایی سالم و کم‌هزینه محسوب می‌شود.

  گیاه کاکتوس در کشور آمریکا در فروشگاه‌های مکزیکی طرفداران زیادی دارد و نوع هندی‌اش بیش از 200 گونه است. این گیاه داروی بسیار موثری برای کاهش کلسترول خون به شمار می‌رود.

  محافظت از سلول‌های مغزی

  گیاه کاکتوس به سبب خواص ضد التهابی و برخورداری از رادیکال‌های آزاد اثر مثبتی بر سلول‌های مغزی می‌گذارد و از سلول‌های قشر خاکستری حفاظت می‌کند.

  گفتنی است برگ کاکتوس در بهبود سرطان‌های پروستات، پستان و کبد مفید است و از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.

  کاکتوس ضد افسردگی

  گیاه کاکتوس شامل طیف وسیعی از مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است و ویتامین‌های A, E,C و املاح کلسیم و منیزیم به وفور در آن یافت می‌شود. مواد موجود در آن خاصیت دارویی آن را افزایش می‌دهد.

  مواد آنتی‌اکسیدان موجود در کاکتوس خاصیت ضد سرطانی به این گیاه می‌دهد به طوری که با مصرف 5 تا 7 لیوان از آب برگ‌های آن نشاط و شادابی خاصی در فرد ایجاد می‌شود. این نوشیدنی التهاب عضلانی بدن را هم کاهش می‌دهد.

  روش نگهداری کاکتوس + فواید کاکتوس

  کاهنده کلسترول

  سطح کاکتوس با وجود فیبرهای آن دارویی مفید برای بیماران مبتلا به سندروم متابولیک است و افرادی که سطح کلسترول خونشان بالا است پس از چهار هفته مصرف این گیاه، سطح LDL و تری گلیسیرید خونشان کاهش می‌یابد و خطر حمله قلبی در آنها کم می‌شود.

  کاکتوس گلابی خاردار می‌تواند سطح قند خون را در بیماران دیابت نوع 2 کاهش دهد و مصرف 140 میلی‌گرم آن سبب کاهش پکتین و به حداقل رسیدن قند خون در معده می‌شود و از کبد افراد محافظت می‌کند.

  طی مطالعه‌ای این نتایج حاصل شد که افراد مبتلا به دیابت پس از هشت هفته مصرف عصاره کاکتوس 15 درصد کلسترول و 12 درصد قند خونشان کاهش یافت.

  روش نگهداری کاکتوس در آپارتمان

  ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:

  گلدان:
  در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

  خاک:
  خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.

  تعویض گلدان:
  اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.
  این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

  پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.

  آبیاری:
  در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

  بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.

  کود:
  کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

  نور:
  کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

  دما:
  کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود

  مشکلات:
  بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.

  آفتهای کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش میتوانید آنها را از بین ببرید.
  فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!
  کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.

  کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید 4 تا 5 سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.
  برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

  بیماری کاکتوس ها

  بزرگ‌ترین مشکلی که حین نگهداری کاکتوس با آن مواجه می‌شوید، پوسیدگی ریشه به‌خاطر آبیاری بیش از اندازه است. اگر روی ریشه، اثرات پوسیدگی دیدید، می‌توانید کمی از آن را تا حدی که ریشه‌ها سالم باقی بمانند، جدا کنید؛ به این کار هرس ریشه می‌گویند. حالا اگر همه ریشه‌ها درگیر پوسیدگی شده بودند از جدا کردن کامل آنها نترسید. ریشه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند. بعد از این‌کار تا 10 روز به گلدان آب ندهید تا ریشه‌ها ترمیم شوند.

  در بسیاری از گل‌ها موقع تعویض می‌توانیم خاک اطراف ریشه را با دست بتکانیم اما در مورد کاکتوس ریشه حساس‌تر از این حرف‌هاست. سعی کنید با همان خاک چسبیده به ریشه، به گلدان دیگر منتقل‌اش کنید. کاکتوس آفت و بیماری خاص دیگری ندارد مگر اینکه وقتی آن را به خانه می‌آورید متوجه شوید یک حشره موذی لابه‌لای گیاه شما خانه کرده است که بهترین برخورد با آن جدا کردنش از گیاه است.

  تراریوم کاکتوس

  کاکتوس انتخاب خوبی برای ساختن یک تراریوم است، چراکه انواع و اقسام کاکتوس‌ها در کنار هم می‌توانند همزیستی مسالمت‌آمیزی داشته باشند. برای درست کردن تراریومِ کاکتوس، باید ته حباب شیشه‌ای، زهکش مناسبی از سنگریزه داشته باشد. ضمن اینکه استفاده از زغال فعال هم مفید است، می‌توان از خاک مخصوص کاکتوس و خزه برای سطح رویی استفاده کرد. بعد از ریختن این لایه‌ها می‌توانید کاکتوس‌های گرد و دراز و توپی‌شکل را با چند نوع گیاه گوشتی-که معمولا نگهداری‌شان درست مثل کاکتوس است- در خاک تراریوم بکارید چون میزان آبیاری کاکتوس محدود است و رشد سریعی ندارد، تراریوم گزینه مناسبی برای نگهداری آن است. فقط هنگام آبیاری مراقب باشید که آب روی کاکتوس‌ها نریزد و بیش از حد نباشد تا ریشه‌ها و بدنه گیاه دچار پوسیدگی نشوند.

  با این کار کاکتوس ها کاندگار می شوند

  اگر کاکتوس‌های‌تان را تنها یک بار در ماه آب دهید، رشد چندانی نخواهند داشت و فقط زنده خواهند ماند، ریشه‌های‌شان خشک شده و درنهایت می‌سوزند در این حالت پس از آبیاری مجدد ریشه‌ها توانایی جذب آب را نخواهند داشت و دچار پوسیدگی خواهند شد. یک قانون خوب برای آبیاری کاکتوس این است که پیش از اینکه خاک گلدان کاملا خشک شود آبیاری‌اش کنیم.  مهم این است که خاک گلدان آب را به داخل بکشد. کاکتوس اصلا از اسپری آب خوشش نمی‌آید. اگر می‌خواهید کاکتوس به گل بنشیند، مدام و زیاد به آن آب ندهید چون به سمت رشد رویشی می‌رود. در پاییز و زمستان، هر دو سه ماه یکبار به کوددهی احتیاج دارد. کود مخصوص کاکتوس ازت کمتری دارد و طوری فرموله شده که معمولا به آرامی و به‌تدریج در خاک آزاد می‌شود.

  حتما سوراخ‌های ته‌گلدان را برای کاکتوس چک کنید که باز باشند و آب اضافی بتواند از انتهای آن خارج شود. کاکتوس دو فصل رشد دارد؛ یکی فصل رشد فعال که در بهار و تابستان است و دیگری فصل استراحت که در پاییز و زمستان است. کاکتوس‌ها در زمستان به خواب زمستانی فرو می‌روند و در زمان استراحت، آب کمتری می‌خواهند. برای تکثیر کاکتوس‌ها منتظر فصل بهار باشید. کاکتوس با قلمه به راحتی تکثیر می‌شود. برای قلمه بهترین گزینه، جوانه‌هایی است که خودبه‌خود در حال جدا شدن از گیاه هستند. برای جدا کردن قلمه‌ها از چاقوی تیز یا کاتر استفاده کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی قلمه، می‌توانید چند روزی آن را به حالت استراحت در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود. بعد هم قلمه را در گلدان بکارید، دو تا سه هفته بعد ریشه‌ها نمایان می‌شوند.

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه