جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • خواص و فواید خواندن سوره یس

  مجموعه : دعا و اذکار الهی , دینی و مذهبی

  سوره یس, خواص سوره یس, فواید سوره یس

  خواص و فواید خواندن سوره یس

  میان مؤمنین مقرّب درگاه خداوند، از «سوره یس» سخن بسیار است و انسان با اندک توجّهی به بیانات پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) و بزرگان مکاشفه و سیر و سلوک، به این حقیقت پی می‌برد که سوره یس از موقعیتی ویژه و مرتبه‌ای بس بلند برخوردار است و اگر آدمی بتواند با آن فضایل و مناقب آشنا شود، خواهد توانست فواید کاملی را از آن خود سازد.

  آیه الله حاج شیخ مجتبی قزوینی خراسانی(ره) به شاگردان چنین سفارش می‌کردند که “هر شب قبل از خواب، سوره یس را بخوانید، ولی قبل از شروع و بعد از اتمام آن، 14 صلوات بفرستید، یعنی این سوره را بین این صلوات‌ها قرار دهید”. بی‌شک این 14 صلوات هم یکی از اسرار مهم سیر و سلوکی در مکتب اهل بیت علیهم السلام است. آن بزرگ‌مرد فرموده بودند: “بنده در زندگی به هرچه رسیده‌ام و هر‌چه به دست آورده‌ام از برکت این سوره می‌باشد. (شماره 19، مجله بشارت) با توجه به این فرمایش می‌توان گفت: «یس در این مکتب، محور سیر و سلوک و نردبان رسیدن به بالاترین مقامات معنوی می‌باشد».

  آثار و برکات سوره
  1) آثار دهگانه قرائت سوره یس

  از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نقل شده است: «قرآن برتر از همه چیز غیر از خدا می‌باشد. پس کسی که به قرآن احترام گزارد، هرآینه، خداوند متعال را احترام و عزّت گزارده و کسی که به قرآن بی‌حرمتی کند، البته حق او را ناچیز شمرده است. حرمت قرآن [بر گردنت] مانند حرمت پدر، بر گردن فرزند است. خداوند ابتلاها و آزمایش‌های دنیا را از کسی که قرآن را بشنود و بلاهای آخرت را، از قاری قرآن دور می‌کند.

  همانا در کتاب خدا سوره‌ای است که «عزیز» نامیده می‌شود و قاری آن سوره «شریف» نامیده می‌شود، این سوره، نزد خدا، مصاحبش را به‌تعداد [افراد قبیله‌های] «ربیع» و «مضر» شفاعت می‌کند. پس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: آن سوره «یس» است؛ بعد از آن فرمودند: ای علی، سوره «یس» را بخوان؛ که در سوره «یس» ده برکت است:

  1. گرسنه‌ای نمی‌خوابد، مگر اینکه سیر می‌شود.
  2. تشنه‌ای نیست، مگر اینکه سیراب می‌شود.
  3. برهنه‌ای نیست، مگر اینکه پوشانده می‌شود.
  4. مجردی نیست، مگر اینکه ازدواج می‌کند.
  5. فردی ترسناک از چیزی نیست، مگر اینکه ایمن می‌شود.
  6. اسیر و زندانی نیست، مگر اینکه نجات پیدا می‌کند.
  7. بیماری نیست، مگر اینکه بهبودی می‌یابد.
  8. مسافری نیست، مگر اینکه در سفر یاری می‌شود.
  9. و نمی‌خوانید این سوره را، نزد مرده‌ای، مگر اینکه [گناهان او را] کم می‌کند (و بر مقداری از گناهانش چشم‌پوشی می‌نماید).
  10. و کسی که گم‌کرده‌ای دارد، این سوره را نمی‌خواند، مگر اینکه [گم‌شده‌اش را] پیدا خواهد کرد.(1)

  امنیت‌یافتن از چشم‌زخم و شر جن.

  پی‌نوشت‌ها:
  (1) المصباح کفعمی، ص182

  مرسی از جنوب ایران

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه