جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • تعداد فوت شدگان بر اثر برق گرفتگی

  مجموعه : اخبار , اخبار حوادث

  تعداد فوت شدگان بر اثر برق گرفتگی

  در سه ماهه نخست سال جاری در کشور 130 مرد و 16 زن بر اثر برق‌گرفتگی جان خود را از دست دادند.

  بر اساس این گزارش در این مدت استان‌های تهران با 22، فارس با 15 و خوزستان با 14 فوتی بیشترین آمار تلفات ناشی از برق‌گرفتگی را داشته‌اند این در حالی است که آمار تلفات برق‌گرفتگی در دیگر استان‌ها کمتر از 10 نفر و در تعداد قابل توجهی از استان‌ها صفر بوده است.

  بر اساس این گزارش در خرداد ماه سال جاری نیز 56 نفر بر اثر برق گرفتگی جان باختند این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش 9.7 درصدی مواجه بوده است.

  یادآور می شود در 10 سال گذشته (1384 تا 1393) شش هزار و 876 نفر به علت برق گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند که سال 1389 و سال 1392 با 750 نفر دارای بیشترین آمار و سال 1384 با 589 نفر دارای کمترین میزان مرگ‌های ناشی از برق گرفتگی بودند.

  به منظور پیش‌گیری از برق‌گرفتگی به نکات زیر توجه کنیم:

  بررسی‌های انجام شده در سازمان پزشکی قانونی نشان می‌دهد که اغلب این حوادث به دلیل عدم آشنایی با اصول پیشگیری از وقوع برق گرفتگی و اصل کلی برق گرفتگی، یعنی عبور جریان برق از بدن به زمین رخ می‌دهد.

  فیوزها، چه اتوماتیک چه غیر اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی‌کند و جریان برق بسیار اندکی ـ در حد 100 میلی آمپر ـ در صورت عبور از بدن ما، با از کار انداختن قلب، موجب مرگ انسان می‌شود، در حالی که فیوزها با جریان ده‌ها و حتی صدها برابر این میزان هم از کار نمی‌افتند. به خاطر داشته باشیم فیوزها با قطع جریان برق از وقوع خرابی در سیم کشی و آتش سوزی پیشگیری می‌کنند و نمی‌توانند از برق گرفتگی و مرگ ناشی از آن جلوگیری کنند.

  از سویی سیم اتصال به زمین در پیشگیری از برق گرفتگی نقش موثری دارد. وجود سیم سوم در سیم کشی منازل (سیم اتصال به زمین) بسیار مهم بوده و به جلوگیری از برق گرفتگی کمک می‌کند.

  برق گرفتگی در محیط‌های مرطوب بسیار محتمل‌تر از محیط‌های خشک است. مقاومت دست خشک انسان در مقابل برق، هزاران برابر بیشتر از پوست خیس و مرطوب است و لذا خشک نگه داشتن پوست دست و مراقبت جهت اجتناب از هر گونه تماس با وسایل هادی جریان برق به پیشگیری از بروز این حوادث کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشیم در صورتی که با برق سر و کار داریم از کفش‌های با عایق خشک استفاده کنیم و مراقب باشیم هیچ قسمتی از بدن ما به طور مستقیم با زمین تماس پیدا نکند.

  منبع: آنا

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه