جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • باکتری چیست؟ + دانستنی های جالب

  مجموعه : پزشکی و سلامت , مطالب گوناگون

  باکتری ها

  باکتری چیست؟ + دانستنی های جالب

  باکتری ها موجودات ریز تک سلولی ای هستند که از میلیون ها سال پیش و خیلی پیش از به وجود آمدن انسان ها بر روی زمین زندگی کرده اند. باکتری ها مواد مغذی مورد نیازشان را به طور مستقیم از محیط زیست شان می گیرند. انسان ها به برخی از باکتری ها نیاز دارند تا مواد مغذی لازم برای بدن شان را به دست بیاورند. این باکتری ها به طور معمول در روده زندگی می کنند.

  سایر باکتری ها در داخل بدن تولید مثل می کنند و باعث ایجاد عفونت های مختلف – گلو درد، عفونت گوش، عفونت حفره ها، ذات الریه و … می شوند. سایر باکتری ها در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند تا به وسیله آنها چیزهایی مانند دارو و واکسن ساخته شود. در این جا حقایقی خواندنی درباره باکتری ها بیان می شود.

  حقایق خواندنی درباره باکتری ها

  -باکتری ها زنده اند! باکتری ها ساده ترین شکل حیات شناخته می شوند و تنها از یک سلول ساخته شده اند. باکتری ها در همه جا هستند از نان، ماست و خاک گرفته تا داخل بدن انسان!
  -باکتری ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند و شامل باکتری های توپی شکل که به نام باکتری های کروی شناخته می شوند، باکتری های میله ای شکل و باکتری های مارپیچی شکل می شوند.
  -برخی از باکتری ها در داخل بدن جانورانی مثل گاوها زندگی می کنند. گاوها (و سایر جانوران علف خوار) با این باکتری ها موادی که علف ها از آنها ساخته شده اند و سلولز نامیده می شوند را هضم می کنند. انسان ها باکتری های مناسب این کار را ندارند و بنابراین ما نمی توانیم علف بخوریم.
  -باکتری ای که وارد بدن انسان می شود و به بدن انسان تعلق ندارد به سلول های انسان حمله می کند، مواد مغذی آنها را می دزدد و سمومی را آزاد می کند. این باکتری می تواند فرد را بیمار کند، باعث عفونت های پوستی شود و به طور کلی برای انسان ها بسیار بد است.
  -آنتی بیوتیک می تواند باکتری ها را بکشد. بیشتر بیماری ها (گلو درد، آبریزش بینی، ناراحتی معده) به وسیله ویروس ها ایجاد می شوند و آنتی بیوتیک نمی تواند هیچ کاری در برابر آنها انجام دهد. اگر پزشکی تشخیص دهد بیماری ای به وسیله باکتری ها ایجاد شده است، آنتی بیوتیک می تواند دوره بیماری را کوتاه تر کند و بنابراین بد نیست.
  -بهترین راه برای محافظت از بدن در مقابل بیماری های ناشی از باکتری ها، شستن دست ها به خصوص بعد از استفاده از دستشویی است.
  -باکتری ها حتی می توانند در مواد غذایی زندگی کند. پخت مناسب غذا روشی عالی برای کشتن هر نوع باکتری ای است که می تواند در غذا زندگی کند. خوردن غذایی که به میزان کافی و یا خوب پخته نشده می تواند واقعاً افراد را بیمار کند.
  -پزشکان چگونه می توانند بفهمند چه باکتری ای فرد را آلوده کرده است؟ آنها نمونه هایی از خون، ادرار و مایعات دیگر را می گیرند و زیر میکروسکوپ به آنها نگاه می کنند. حتی می توانند آنتی بیوتیک های مختلف را آزمایش کنند تا ببینند کدام داروها می توانند باکتری ها را بکشند!
  -برخی از باکتری ها می توانند خود را از سیستم ایمنی بدن پنهان کنند و بقیه حتی می توانند از فعالیت سیستم ایمنی بدن که تلاش می کند آنها را از بین ببرد جان سالم به در برند. این نوع از باکتری ها را می توان تنها به وسیله داروها و گاهی حتی عمل جراحی کشت.
  -باکتری ها همچنین می توانند باعث ایجاد عفونت در پوست شوند. گاهی اوقات که عفونت نزدیک سطح بدن است، پزشک می تواند یک آنتی بیوتیک داخل پماد تجویز کند تا بیمار آن را بر روی پوست اش بکشد. برای عفونت های پوستی جدی تر آنتی بیوتیک های بلعیدنی تجویز می شود.
  -یک راه خوب برای جلوگیری از گسترش باکتری به دیگران، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه است. استفاده از دستمال کاغذی نیز ایده خوبی است، اما باید پس از استفاده دور انداخته شود. فراموش نکنید که دست هایتان را پس از سرفه یا عطسه بشویید.
  -مکمل هایی مانند روی و ویتامین C از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند و می توانند در مبارزه با عفونت به بدن کمک کنند.

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه