جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • انتقاد از میزان دیه جان باختگان منا

  مجموعه : اخبار , اخبار حوادث

  دیه کشته شدگان منا, میزان دیه جان باختگان منا, دیه حجاج فوت شده منا, حادثه منا

  به گزارش صبحانه، ابراهیم نکو درباره فاجعه فوت زائران خانه خدا در مراسم منا بیان کرد: پیش از هر موضوعی باید به این نکته اشاره کنم که این بی تفاوتی و بی عرضگی مقامات عربستانی را در اداره چنین برنامه بزرگی واقعا نکوهش کرده و آن را مایه ننگ برای حاکمان کشور عربستان سعودی می دانم.


  وی افزود: مراسم منا، یک مراسم فی البداهه و ناگهانی نبوده و هر ساله با این ازدحام جمعیت برگزار می شد.

  بی کفایتی عربستان

  وی تصریح کرد: اگر کشوری نتواند تدابیری برای اتفاقات آن داشته باشد، کفایت لازم برای برگزاری چنین مراسمی را ندارد و باید از سوی مجامع بین المللی و سازمان های مختلف اسلامی و غیراسلامی مورد بازخواست قرار بگیرد.

  اهانت دیگر عربستان به زائران خانه خدا

  این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره پرداخت غرامت از سوی عربستان به بازماندگان جانباختگان و مصدومان در مراسم حج گفت: در این گونه اتفاقات باید به قواعد بین المللی استناد کرد. همچنین قوانین و مقررات کشورهای آسیب دیده نیز باید لحاظ شود.

  غرامت 55 میلیون تومانی بیمه

  وی با اشاره به اینکه به نظر نمی رسد پیشنهاد پرداخت 55میلیون تومان به بازماندگان هر جان باخته مورد قبول مقامات ایرانی قرار بگیرد، گفت: ایران می تواند براساس هم قوانین بین المللی و هم قوانین داخلی خودمان، اعتراضات خودمان را مطرح می کنیم.

  وی تصریح کرد: اگر پیگیری های لازم صورت بگیرد مسلماً مبلغ دیه و غرامت پرداختی به بازماندگان افراد جان‌باخته در مراسم حج پرداخت خواهد شد.

  توهین عربستان به حجاج ایرانی

  نکو افزود: عربستان با این اعلام پرداخت این مبلغ به بازماندگان جان باخته در واقع یک جسارت و اهانت دیگری به کشته شدگان و بازماندگان داغدار آن انجام داده است.

  وی گفت: باید این موضوع خیلی جدی و روشن از سوی مسئولان کشور در مجامع بین المللی مطرح شود تا سندی بر بی کفایتی حاکمان عربستان باشد.

  دیه جان باختگان باید حداقل یک میلیارد تومان باشد

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره نظر کارشناسان برای پرداخت 270میلیون تومان به بازماندگان افراد جان باخته در حادثه مکه گفت: به نظر من مبلغ پرداختی از سوی حاکمان عربستان باید بالاتر از این رقم باشد.

  وی افزود: در حادثه سقوط جرثقیل، ظاهراً عربستان مبلغ حدود سه تا چهار برابر این رقم برای پرداخت دیه مطرح کرده بود، یعنی به نوعی مسئولان عربستان پذیرفتند که در مراسم به این بزرگی و با توجه به اینکه باید شرایط در آن کشور مهیا شود، رقم دیه خیلی بیشتر از این ارقام می تواند باشد.

  نکو مطرح کرد: در شرایط فعلی ما باید رقمی را مطالبه کنیم که پیش از این عربستان اعلام کرده بود و انتظار می رود که آنها هم این رقم را بپذیرند.

  بیمه داخلی باید غرامت بپردازند

  این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره پرداخت غرامت از سوی شرکت بیمه های داخلی بیان کرد: با توجه به همکاری شرکت های بیمه های  داخلی با سازمان حج و زیارت، آنها باید به وظیفه خودشان در خصوص بیمه مسافران حج عمل کنند و در این راستا کوتاهی نکند و تمام حق و حقوق بازماندگان افراد جان باخته و مصدوم شده را بپردازد.

  وی افزود: خسارات وارده به این خانواده ها به مثابه یک فاجعه جهانی و بسیار متفاوت از یک شرایط عادی است، بنابراین انتظار می رود هم شرکت های بیمه داخلی و هم بین المللی تلاش هایی صورت بگیرد این خانواده ها از حداکثر حق و حقوق بیمه ای برخوردار شوند.

  باید دیه کامل و به موقع پرداخت شود

  نکو در ادامه بیان کرد: باید هم پایه با مبلغی که در تصادفات و کشته شدن افراد به عنوان دیه پرداخت می شود، یعنی باید دیه کامل به بازماندگان تعلق بگیرد و به موقع پرداخت شود و انتظار می رود شرکت های بیمه داخلی همان مبلغ را پرداخت کنند.

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه