جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • امپراطوری عثمانی چگونه از بین رفت؟ + عکس

  مجموعه : اخبار

  برای تنبیه امپراتوری عثمانی که در جنگ جهانی اول در کنار امپراتوری آلمان و امپراتوری اتریش – مجارستان وارد جنگ شده بود، براساس پیمان سور قلمروی این امپراتوری به منطقه آناتولی که اهالی آن منحصرا ترک تبار بودند، محدود شد. این تیر خلاصی برای پایان حیات امپراتوری عثمانی محسوب می شد.

  در آن هنگام، بریتانیایی ها و فرانسوی ها تنگه های داردانل و بسفور و شهر استانبول را تصرف خود داشتند.

  همچنین براساس پیمان سور پیش بینی شده بود، ساحل غربی آناتولی به یونانی ها داده شود و نیز یک ارمنستان بزرگ مستقل و یک منطقه خودمختار کردنشین در بخش های شرقی آناتولی ایجاد شوند. به عبارت دیگر حتی سرزمین باستانی عثمانی نیز تجزیه می شد.

  سرزمین های عرب نشین امپراتوری عثمانی به نوبه خود تحت قیمومت بریتانیا و فرانسه درآمدند. پیمان خفت بار سور موجب ظهور جنبش ملی گرایان ترک شد.

  ملی گرایان و بخش اعظم نیروهای ارتش علیه سلطان محمد ششم دست به شورش زدند.

  یونانی ها با چراغ سبز متفقین از موقعیت سود جسته تا آناتولی را اشغال کنند.

  آنها نیروهای ملی گرای ترک را تا رودخانه ساکاربیا که به دریای مرمره می ریزد، عقب راندند.

  اما نیروهای ملی گرای ترک ابتدا با کمک بلشویک های روسیه کشور جدیدالتاسیس ارمنستان بزرگ را از بین برده و قلمروی ارامنه محدود به سرزمین کوچک ارمنستان امروزی در ناحیه قفقاز شد. سپس نوبت به یونانی ها رسید.

  در ماه اوت سال 1921 میلادی نیروهای ملی گرای ترک پس از یک نبرد سه هفته ای یونانی ها را از رودخانه ساکاریا عقب رانده و آنگاه در 30 اوت سال 1923 میلادی موفقیت آنها در جنگ دوملوپینار کامل شد. نیروهای یونانی به سوی دریای اژه عقب نشینی کردند.

  سرانجام نیروهای ملی گرای ترکیه در 24 ژوییه سال 1923 میلادی در شهر لوزان سوئیس پیمان جدیدی را با متفقین امضا کردند.

  براساس پیمان جدید، ترک ها تنگه های داردانل و بسفور، شهر استانبول، بخش اروپایی ترکیه و نیز ساحل شرقی دریای اژه را بازپس گرفته و منطقه خودمختار کردها منحل شد.

  سلطان محمد ششم که اعتبارش را با پذیرش قرارداد سور از دست داده بود منتظر بازگشت ملی گرایان نشده و در روز 17 نوامبر سال 1923 میلادی به یک کشتی جنگی بریتانیایی در بندر استانبول پناهنده شد.

  این تیر خلاصی برای پایان حیات امپراتوری عثمانی محسوب می شد که سرانجام در روز 23 اکتبر سال 1923 میلادی حکومت امپراتوری عثمانی ملغی شده و در ترکیه حکومت جمهوری برقرار گردید.

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه