جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • احادیث بدزبانی و فحش دادن + کم شدن روزی با بددهانی

  مجموعه : احادیث و روایات , دینی و مذهبی

  مضرات فحش دادن, مضرات بددهانی, حدیث در مورد بدزبانی, حدیث در مورد فحش دادن, کم شدن روزی با بددهانی

  زبان عضوی است که آدمی بیشترین گناهان را با آن انجام می دهد، از این رو بر حفظ زبان در اسلام و آموزه های روایی ما بسیار تاکید شده است؛ از جمله این گناهان بدزبانی است که عواقب سوئی را به انسان تحمیل می کند.

  امام صادق (ع) در این باره می فرمایند: «از نشانه ‏هاى شرکت شیطان که تردیدى در آن نیست این است که فحاش باشد که باکى از آنچه گوید و از آنچه دوباره او گویند نداشته باشد.»

  همچنین، امام صادق (ع) فرموده اند: «رسول خدا (ص) فرمودند: «هر گاه مردى را دیدى که باکى از آنچه گوید و آنچه به او گفته شود ندارد، پس بدرستى که یا از زنا است یا از شرکت شیطان.»

  و از امام باقر (ع) است که فرمودند: «هر کس به برادر مسلمان خود دشنام دهد خدا برکت از روزى او بردارد، و او را به خودش واگذارد، و زندگیش را تباه سازد.»

  و از امیر المؤمنین (ع) روایت شده که رسول خدا (ص) فرمودند: «خدا حرام کرده است بهشت را بر هر فحاش بى‏ آبرو و کم شرمى که باکى از آنچه گوید و آنچه به او گفته شود ندارد، زیرا اگر بازرسى از حالش کنى یا از زنا است یا از شرکت شیطان»، به ایشان عرض شد: اى رسول خدا (ص)! در میان مردمان شرکت شیطان هم هست؟ فرمودند: «آیا گفتار خداى عز و جل را نخوانده ‏اى که (به شیطان فرماید:) «و شرکت کن با ایشان در مالها و فرزندان» (سوره اسراء آیه 64).»

  و از امام باقر (ع) روایت شده که فرمودند: «خدا دشمن دارد دشنام گوى دشنام‏جو را.»

  علاوه بر این، از حضرت باقر (ع) است که می فرمایند: «رسول خدا (ص) فرمودند: دشنام اگر به صورتى در آید صورت بدى است.»

  و از حضرت صادق (ع) حدیث شده که فرمودند: «در بنى اسرائیل مردى بود که سه سال پیوسته دعا می کرد که خدا پسرى به او روزى کند (دعایش مستجاب نمی شد) همین که دید خدا خواهش او را برنمى‏ آورد عرض کرد: پروردگارا آیا من از تو دورم و تو سخن مرا نمی شنوى، یا تو به من نزدیکى و پاسخم نمی دهى؟

  کسى در خواب نزدش آمد و به او گفت: تو سه سال تمام خدا را با زبانى بد و هرزه، ولى دلى سرکش و ناپرهیزکار، و نیتى نادرست می خوانى، پس باید از هرزه‏گوئى به در آئى، و دلت پرهیزگار، و نیتت درست گردد (تا خواهشت برآورده شود)، حضرت (ع) فرمودند: «آن مرد به دستور عمل کرد سپس دعا کرد و خدا را خواند و داراى پسرى شد.»

  و نیز از حضرت صادق (ع) حدیث شده که رسول خدا (ص) فرمودند: «از زمره بدترین بندگان خدا کسى است که براى هرزه گوئى و دشنام‏گوئیش از همنشینى و مجالست با او کناره ‏گیرى شود.»

  ایشان هچنین می فرمایند: «بدزبانى از جفاکاری و جفاکارى در آتش است.»

  و نیز فرمودند: «دشنام دادن و بدزبانى و هرزه گوئى از (نشانه ‏هاى) نفاق و دوروئى است.»

  علاوه بر این، از حضرت باقر (ع) حدیث شده که رسول خدا (ص) فرمودند: «خداوند دشمن دارد دشنام دهنده بدزبان و گداى مبرم را.»

  سماعه گوید: وارد شدم بر حضرت صادق (ع)، حضرت (ع) آغاز به سخن کردند و به من فرمودند: «اى سماعه این چه جنجالى بود که میان تو و شتردارت پدیدار گشته بود؟ مبادا دشنامگو و بدزبان و لعنت‏ کننده باشى؟»

  عرض کردم: به خدا سوگند چنین بود (که فرمودى ولى) او به من ستم کرد؟ فرمودند: «اگر او به تو ستم کرده تو از او سر افتادى، هر آینه این کردار از کردارهاى من نیست، و به شیعیانم چنین دستورى ندهم، از پروردگارت آمرزش بخواه، و به آن کردار باز مگرد»، عرض کردم: از خدا آمرزش خواهم و دیگر باز نگردم.

  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه