جدیدترین ها در سایت جدیده
خودکار-جادویی
 • اخبار
 • استخدام جدید
 • دینی و مذهبی
 • دنیای تکنولوژی و فناوری
 • اخبار اقتصادی
 • دنیای خودرو
 • آیا تسهیلات مسکن بیشتر می شود؟

  مجموعه : اخبار , اخبار اقتصادی

  آیا تسهیلات مسکن بیشتر می شود؟

  ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفت و گو با فارس در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توان امیدوار بود در سال 95 و 96 سقف وام مسکن به اندازه‌ای افزایش یابد که کفاف 70تا 80 درصد خرید یک واحد مسکونی را بدهد،گفت: افزایش سقف تسهیلات مسکن با عوامل مختلفی مرتبط است و یک مقدار پیچیده است تا به آن مرحله‌ای برسیم که بخواهیم وارد بحث افزایش سقف تسهیلات مسکن شویم.

  وی افزود: از جمله پیچیدگی‌ها این است که باید ببینیم آیا بخش مسکن با افزایش سقف تسهیلات از حالت رکود خارج می‌شود یا خیر، بنابراین این موضوع مهمی است که آیا بخش مسکن از رکود خارج می‌شود یا خیر و آیا وقتی از رکود خارج می‌شود با افزایش قیمت همراه است یا با افزایش قیمت همراه نیست.

  رحیمی انارکی تاکید کرد: اگر بخش مسکن با افزایش قیمت از رکود خارج شود یک مقدار کار را پیچیده می‌کند چون یک سری تحلیل‌هایی به وجود می‌آید که ممکن است بگویند که این افزایش قیمت به دلیل افزایش سقف تسهیلات بوده است، در حالی که تحلیل و پیش‌بینی ما این است که اگر امسال هم سقف تسهیلات افزایش نمی‌یافت سال آینده به دلیل کاهش عرضه مسکن این موضوع اجتناب‌ناپذیر بود.

  عضو هیات مدیره بانک مسکن ادامه داد: بنابراین باید دید شرایط آن روز چگونه است و باید ببینیم که استقبال از این وام 80 میلیونی چگونه است آیا استقبال خوبی بوده یا نبوده و نظر مردم چه بوده است.

  وی در پاسخ به این سوال که اگر استقبال متقاضیان مسکن از وام 80 میلیونی خوب باشد سقف وام مسکن باز هم افزایش می‌یابد، گفت: اگر استقبال از وام 80 میلیونی مسکن خوب باشد چون برای این حساب بحث منابع و مصارف مطرح است و اگر خارج از توان صندوق باشد با افزایش سقف تسهیلات با کمبود منابع مواجه می‌شویم بنابراین ما یک حد بهینه‌ای را در این حساب در نظر داریم.

  رحیمی انارکی افزود: اگر آن حد بهینه اتفاق بیافتد ما این توان را خواهیم داشت که در یک مقطعی بدون این که مشکل کمبود منابع را داشته باشیم،افزایش سقف تسهیلات را اعمال کنیم حال سعی ما این است که این حالت بهینه رخ دهد که ما بتوانیم این کار را انجام دهیم.

  وی تصریح کرد: البته قدرت خرید مردم، قدرت بازپرداخت اقساط و اینکه آیا در اقتصاد کشور رشد اقتصادی رخ دهد، در آمدهای خانوارها بیشتر شود و پس‌انداز بیشتری بتوانند انجام دهد تا اقساط بیشتری را باز پرداخت کنند نیز مهم است، بنابراین این موضوع به تمام این موارد بستگی دارد.

  وی ادامه داد: ما با جمیع این موارد و موارد دیگری که باید لحاظ شود همه این‌ها را در نظر گرفته و تصمیم می‌گیریم که آیا در حال حاضر  می‌توان سقف تسهیلات مسکن را افزایش داد یا خیر.

  پیشتر رئیس کل بانک مرکزی و مدیر عامل بانک مسکن اعلام کرده بودند که سقف تسهیلات مسکن فعلا 80 میلیون تومان است و سال اینده نیز احتمالا تغییر خواهد کرد.

   

  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران

  %d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%b4%d8%a7%d8%af
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه